Bazylika znana i nieznana?

Niedawno miałem okazję przeglądać u oleśnickiego artysty - rzeźbiarza, malarza i fotografika Zbigniewa Podurgiela kilkaset zdjęć cyfrowych Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy. Więcej zdjęć "zalega" na błonach fotograficznych. Były one wykonywane przez okres ponad 20 lat w różnych warunkach pory roku, dnia, rodzaju oświetlenia itp. Większość z nich była wykonana we wnętrzach Bazyliki. Jak się okazuje (o czym nie wiedziałem), także pora roku ma wpływ na warunki wykonywania zdjęć wewnątrz Bazyliki.

Przeglądając je doszedłem do wniosku, że jeszcze nie znam Bazyliki, może nieuważnie patrzyłem, a może za mało czasu poświęcałem na oglądanie szczegółów. Ponadto niektórych zabytków mogłem nie dostrzec na zdjęciach, wykonywanych przez mój pstrykacz. Dlatego na zdjęciach Z. Podurgiela zauważyłem to, czego dotychczas nie widziałem lub nie dostrzegałem na niewielkich powiększeniach.

Najpierw kilka losowo wybranych zdjęć z zewnątrz Bazyliki. Wszystkie poniższe zdjęcia sa autorstwa Zbigniewa Podurgiela.

kliknij, aby powiększyć.    

Niżej kilkanaście zdjęć nieznanych, kilka takich, których nie mogłem wykonać i te, które mi się spodobały. Zobaczymy na nich także nieznane znaki kamieniarskie (?), zapomniane wsporniki sklepienne i w zbliżeniach twarze (figury) aniołków i świętych. Różnokolorowe plamy widoczne na zdjęciach, to wynik oświetlenia Bazyliki poprzez kolorowe witraże.

Rozdzielczość internetowa nie pozwala pokazać piękna zadbanych zabytków Bazyliki Mniejszej. Widać by je było, w całej krasie, w dobrym albumie fotograficznym, który rozsławiłby naszą Bazylikę w Polsce i Europie.

Bazylika znana i nieznana

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI