Apel do byłych mieszkańców dawnego powiatu Zaleszczyki z lat 1940 -1945

Zwracam się z prośbą do cztelników, których przodkowie pochodzą z kresów wschodnich i zamieszkiwali miejscowość Dźwiniacz w byłym powiecie Zaleszczyki. W tej miejscowości pod nr 43 zamieszkiwali moi dziadkowie: Józefa i Franciszek Żytkiewicz. Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje o mieszkańcach i wydarzeniach z tej miejscowości z lat 1940/45 r. - proszę o kontakt: lc0464@wp.pl Osoby z tego powiatu, ale z innych miejscowości dysponujące informacjami i dokumentami - proszone są o powiadomienie Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu: narubiezy@op.pl

O tragicznym losie Polaków z powiatu Zaleszczyki napisano w czasopiśmie „Na Rubieży”. Jest ono dostępne w czytelni PiMBP w Oleśnicy. Artykuły dotyczące Zaleszczyk znajdują się w numerach 18/1996, 57/ 2002, 67/2003 i 74/2004 r.

Przypomnę, że w znakomitej książce „Syberiada Polska” Zbigniewa Domino na podstawie, której powstał film pod tym samym tytułem, przedstawiono losy wywiezionych 10 lutego 1940 r. na Sybir mieszkańców wsi Czerwony Jar z powiatu Zaleszczyki. Ci, którzy przetrwali i udało im się wrócić, osiedlili się w Międzyborzu, o czym opowiada książka „Czas kukułczych gniazd”, w której znajduje się relacja (zgodna z publikacjami "Na Rubieży") wydarzeń za lata 1940/45 z powiatu Zaleszczyki.

Można sądzić, że w naszym powiecie mieszka więcej osób, które przeżyły gehennę zesłań i mordów. O tym należy pamiętać. Proszę czytelników, którzy mają jakieś przekazy rodzinne, dokumenty, zdjęcia - o powiadomienie autora powyższego tekstu lub redakcję czasopisma "Na Rubieży".

Mortui viventes obligant
Łukasz Ciamciak
lc0464@wp.pl

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI