Propozycje upiększenia kamieniczek w Rynku oleśnickim
List czytelnika, mieszkającego w Rynku i chcącego zachować anonimowość

Bardzo proszę, aby przy okazji prezentowania kamieniczek w rynku oleśnickim, pokazać jak łatwo i naprawdę niedrogo (w porównaniu do zwyklych remontów) zamienić współczesne budynki, stylizując je na zabytkowe kamienice. Stylizacja polegałaby na doklejeniu ozdób architektonicznych, zbliżonych formą i kształtem do tych z sasiednich budynków. Ozdoby te są wykonywane z różnych współczesnych materiałów i dają się doklejać do murów wykonanych w różnych technologiach. Oczywiście nie stworzymy zabytku, ale upodobnimy budynki wybudowane w latach 60-70 do sąsiednich, przepięknych zabytkowych XIX wiecznych kamieniczek w Rynku. Stylizacja mogłaby dotyczyć budynków Rynek 7 -10. Rynek 42- 44. Rynek 45. Czyli tzw. nowego budownictwa. Odpowiednio wcześniej Pana burmistrza informowalem o takiej możliwości, kiedy to nie wiedzialem, że będzie remont budynku 7-10.

Dalej następuje list do burmistrza Oleśnicy, w którym czytelnik przedstawia tę koncepcję.

Odpowiedź burmistrza:
"Jak słusznie Pan zauważył, wszystko zależy od wspólnot mieszkaniowych będących właścicielami tych budynków. Podzielam jednocześnie pogląd, że niewielkim kosztem można poprawić wygląd budynków. Gotowi jesteśmy dofinansowywać wspólnoty przy realizacji tego typu zadań, natomiast inicjatywa leży wyłącznie po ich stronie. Pozdrawiam"

C. d. listu czytelnika:
Uważam, że jeżeli miasto nie przejawi inicjatywy, pokaże przykład takiej modernizacji i dofinansuje ją - wspólnoty same z siebie nic nie zrobią. Jedynie będą zainteresowane najtańszym ociepleniem i otynkowaniem, ewentualnie poprawieniem stanu dachu.

Załączam zdjęcia pokazujące jak można nowe kamienice wystylizować na XVIII-XIX wieczne. Może ten przykład trafi do władz miasta, zarządców i mieszkańców tych domów i wywoła potrzebę zmian. Może te "współczesne" budynki z naszego rynku będą wyglądać podobnie. Marzy mi się piękny rynek na wzór wroclawskiego, gdzie każda kamieniczka jest barwna i piękna.

   

Nazwisko do wiadomości autora strony.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI