Marek Nienałtowski
Nekrolog o śmierci polskiego szlachcica, majora i lekarza w Regimencie Dragonów nr 8 w Oleśnicy w 1901 r.
15.12.2021 r.

W gazecie oleśnickiej Lokomotiwe an der Oder z 1901 r. ukazał się ciekawy nekrolog wiążący się z polskim szlachcicem służącym w oleśnickich dragonach jako naczelny lekarz.


W nekrologu m.in. podają, że po ciężkich cierpieniach zmarł kochany brat i szwagier dr Augustin von Kąsinowski - major i lekarz Regimentu Dragonów nr 8 z Oleśnicy. Pogrzeb odbędzie się z domu żałobnego przy ul. Kościelnej. Być może ten dom był związany z kościołem Św. Trójcy - czyli mógł być katolikiem. Chyba mieszkał długo w Oleśnicy i został pochowany na cmentarzu miejskim w sektorze wojskowym. Daty rocznej i miesiąca śmierci nie podali, gdyż była zamieszczona w winecie gazety. Kąsinowski nie wstydził się swojego nazwiska, ani pochodzenia polskiego. Mógł zmienić nazwisko na Kasinowsky. Nie podają w jakim wieku zmarł. Może nie miał dzieci, może był wdowcem. Z powyższego tekstu wynika, że drukarz miał w składzie literkę "ą", bo ta oleśnicka drukarnia wydawała gazety i książki w języku polskim, chociaż wygląda to na kombinację.

Kąsinowscy nazwisko przyjęli od wsi szlacheckiej Kąsinowo, wzmiankowanej w 1580 r., leżącej w Wielkopolsce niedaleko Szamotuł. Tadeusz Gajl w swoim Herbarzu Polskim podaje, że byli herbu Łabędź, Nałęcz i jeden z nich miał herb własny. Większość podawała herb Nałęcz. Wtedy pisali się np. Augustyn Kąsinowski z Kąsinowa herbu Nałęcz.

Najmłodsi synowie w rodzinach szlacheckich często zaciągali się do wojska, bo wówczas mogli liczyć na wyższy poziom życia niż uzyskiwany z niewielkich skrawków ziemi. Wielkopolska wówczas należała do Prus - dlatego wstępowali do armii pruskiej. W czasach napoleońskich wstępowali do armii Księstwa Warszawskiego. Być może niżej wymienieni w niej służyli.

Pułkownik KĄSINOWSKI Florian Stanisław (1764-1828), pułkownik  KĄSINOWSKI Jan Nepomucen (1779-1825). Chyba najbardziej znany był KĄSINOWSKI Mikołaj (1765-1812) generał adiutant Napoleona (nazwiska wg (M.J. Minakowski). Może adiutant Napoleona mógł dostać tytuł barona Cesarstwa Francuskiego w 1811 r. oraz herb własny pokazany wyżej z prawej

Nie wiadomo czy ww. Mikołaj Kąsinowski to ta sama osoba służąca w Legii Nadwiślańskiej (postać niżej), która zginęła podczas walk nad Berezyną w 1812 r. Może pośmiertnie dostał stopień generała? Może ktoś z Kąsinowskich prowadzi stronę genealogiczną i wyjaśni wątpliwości?


Pułkownik Mikołaj Kąsinowski z Legii Nadwiślańskiej

Wracając do "naszego" Augustina von Kąsinowskiego - zapewne jako katolik może być ujęty w istniejących metrykach kościoła Św. Trójcy. Dlatego ktoś zainteresowany może poprosić Księdza Proboszcza Janczyszyna o sprawdzenie informacji zawartej w metryce zgonu. Tam mogą być informacje rozszerzające - np. data urodzenia, imię brata itp. Nie wykluczone, że informacje o nim umieszczono w księgach wojskowych, jeśli zmarł będąc w służbie.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI