Kolejna widokówka przybliża historię wojska w Oleśnicy

W połowie listopada 2011 r. na allegro pojawiła się widokówka (niżej z lewej), która kolejny raz uzmysłowiła, że jeszcze mało wiemy o historii wojska w Oleśnicy. Na niej pokazano stołówkę (kantynę) 1. Batalionu z 49 Pułku Piechoty z Wrocławia, który stacjonował w Oleśnicy w 1936 r., co wynika z daty na widokówce. Dotychczas było wiadomo, że 49 pułk w 1939 r. rozpoczął działania przeciwko Polsce. Natomiast nie wiadomo było, że już stacjonował w Oleśnicy w 1936 r. Rozpocząłem poszukiwanie tej sali, sądząc że znajduje się w "Białych Koszarach". Przypadek spowodował, że znalazłem się wieczorem na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i w byłym koszarowcu zauważyłem przez okno pokazane filary. Niżej z prawej zdjęcie tej sali obecnie.

Zdjęcie sali z 1936 r. (z lewej) i z 2011 r. (z prawej)


Budynek koszarowy, w którym znajduje się wyżej pokazana sala.
Z prawej przybudówka, być może wykonana w 1934-1939 r.

Po dalszych poszukiwaniach okazało się, że był to budynek "kantynowy" 1, 2 i 3 kompanii 1. batalionu. 4. kompania i sztab pułku znajdował się w "Czerwonych Koszarach". Batalion ten stacjonował w Oleśnicy od ok. 1934-1935 r. do końca sierpnia 1939 r. W tym czasie rozbudowano oba budynki koszarowe. M. in. pokazaną salę. W czasie wojny ten i sąsiedni blok zajmowały różne jednostki do stycznia 1945 r. (podobno szkoła żandarmerii, później szkolny pułk grenadierów pancernych). Po 25 stycznia 1945 r. koszary te zajmowała Armia Czerwona.

Obecnie ten i sąsiedni budynek należą chyba do Szkoły Specjalnej. Wnętrze stołówki sprawia bardzo dobre wrażenie. Wg osoby udzielającej mi informacji - stołówka była w ostatnich 20. latach przystosowywana (niewielkie przeróbki) do nowych potrzeb, pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeszcze z lat przedwojennych pozostała jedna winda gospodarcza do dostarczania jedzenia na I piętro - być może, że do sali podoficerów. Szyb drugiej windy gospodarczej - służącej może dostarczaniu jedzenia do sali oficerskiej - już nie istnieje.

Budynek obecnie - od frontu
Budynek od tyłu. Na pierwszym planie widać przybudówkę stołówki


Pozostałość po stacjonowaniu Armii Czerwonej - napis "nie kurit`" (nie palić) nad oknami stołówki.
A może to pamiątka po wojskach rosyjskich walczących po stronie niemieckiej, które w Oleśnicy były szkolone?
O tym napisie wspomniał wcześniej na Forum Historii Oleśnicy Mateusz Błaszczyk

Z powyższego wynika, że widokówki ciągle sprzyjają poznawaniu historii naszego miasta. Od kilku lat staram się rozpoznać dwie kantyny podoficerskie, pokazane na widokówkach - bez rezultatu. Może były w dwóch budynkach już nieistniejących.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI