Marek Nienałtowski
Zwodnicze daty na widokówkach

Na podstawie dat umieszczonych na widokówkach można, w przybliżeniu do kilku lat, opisywać kalendarium zmian w mieście i w poszczególnych budowlach miejskich. Niestety, zdarza się, że daty na widokówkach mogą wprowadzać w błąd. Np. data wysłania widokówki może nie odpowiadać sytuacji przedstawionej na ilustracji. Przy czym różnice mogą dochodzić do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat.

Przyczyny tego są następujące:

Poniżej przedstawię przykłady, które przez pewien okres wprowadzały mnie w błąd.

Przykład I
Po małżeństwie (1905 r.) następcy tronu Fryderyka Wilhelma z Cecylią, księżniczką meklembursko-szwerińską, przeprowadzono na ich przyjęcie drugą fazę remontu zamku (1905-1906 r.). Wtedy w tzw. Pałacu Wdów budowniczowie powinni wykonać pomieszczenia WC, bowiem trudno sobie wyobrazić, aby para książęca biegała "za potrzebą" do zamku. I takie pomieszczenia powstały w wykonanej przybudówce (zobacz - prawa widokówka poniżej). Na posiadanych widokówkach pałacu z ok 1902-1904 r. pokazano rzeczywistą sytuację - przybudówka nie istnieje (widok z lewej). Niestety, na skanach widokówek będących w moich zbiorach taka sytuacja była pokazywana także w okresie późniejszym (np. 1908, 1910 r.). Dopiero przybudówka pojawia się na widokówce z 1914 r. (widok z prawej). To mogło sugerować, że dopiero pomiędzy 1910-1914 r. wykonano przybudówkę w celu rozmieszczenia WC na II i III piętrze. I taką informację umieściłem na stronie. Dopiero zmieniłem swoją opinię, gdy dotarła do mnie widokówka datowana na 1906 r., na której pałac posiadał już przybudówkę. Można obecnie sądzić, że pomieszczenia WC powstały w trakcie remontu zamku w 1905-1906 r.

Pałac bez przybudówki
Pałac z przybudówką (pokazana strzałką).

Podobna sytuacja miała miejsce w datowaniu likwidacji tzw Stawu wałowego. Wg literatury został zlikwidowany w 1905 r., natomiast na wydanej w 1909 r. widokówce staw istniał.

Przykład II
Poniżej pokazana iIlustracja zamku pochodzi z widokówki wysłanej w 1939 r. Początkowo taką datę umieściłem pod opisem widokówki. Jednak kiedy analizowałem na widokówkach zmiany wymiarów okien w zamku - ze zdziwieniem zauważyłem, że wymiary okien na tej ilustracji odpowiadają sytuacji z około 1901-1902 r. Tak więc, ta widokówka została wysłana po ok. 35 latach od jej wydania

Wniosek stąd, że nie należy dowierzać datom przedstawianym na widokówkach. Jednak wobec braku wiarygodnej literatury poświęconej historii Oleśnicy i poszczególnych budowli - jeszcze długo będziemy musieli polegać na tej, często zwodniczej informacji.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI