Burmistrz i Rada Miejska Ziębic - miasta czterokrotnie mniejszego niż Oleśnica - organizują międzynarodową konferencję poświęconą historii miasta - wiążącego się poprzez Podiebradów z historią Oleśnicy. W Ziębicach działa muzeum i szeroko Towarzystwo Przyjaciół Ziębic DUCATUS.

W Ziębicach obradują i piszą także o historii Oleśnicy

Stałem się szczęśliwym posiadaczem książki Ziębice - miasto św. Jerzego. Dzieje i kultura dawnej stolicy książęcej, która jest zbiorem artykułów z polsko-czeskiej konferencji, odbytej w ziębickiego ratuszu w pomieszczeniach muzeum, w dn. 29-30 maja 2010 r. Książkę wydał Burmistrz i Rada Miejska Ziębic oraz Instytut Historyczny Fakultetu Filozofii Uniwersytetu w Hradcu Králové, redakcja Bogusław Czechowicz. książka liczy 315 stron tekstu i 34 stron zdjęć. Tekst otwiera wiersz "Ziębice", autorstwa burmistrza Ziębic - Antoniego Herbowskiego.

Spis artykułów:

Pierwszych dziewięć artykułów dotyczą bezpośrednio lub pośrednio także Oleśnicy (do 115 strony). Z tego trzy artykuły są w j. czeskim i krótko streszczone. Niżej wyrywkowe informacje "oleśnickie", na które zwróciłem baczniejszą uwagę.

Bogusław Czechowicz (często piszący o Podiebradach) wyjaśnia dlaczego m.in. Karol I zamiast rozbudowywać zamek w Ziębicach czy w Oleśnicy, zaczał odbudowywać zamek w Ząbkowicach. Okazuje się, że Ząbkowice bezpośrednio podlegały cesarzom niemieckim, a Karol I był księciem Rzeszy. Tam jego tytuł książęcy miał większe znaczenie. Tym samym staje się bardziej zrozumiałe, dlaczego Podiebradowie tytułowali się książętami ziębickimi, a nie ziębicko-oleśnickimi, nawet po 1569, gdy już nie posiadali realnie księstwa ziębickiego, a jedynie tytuł. Wynikało to także ze wcześniejszych ustaleń, że z Ziębicami byli książętami Rzeszy. Szerzej w: "Śląski azyl? Wokół tytulatury i pozycji publicznoprawnej książąt ziebickich z dynastii podiebradzkiej".

Radek Fukala pisze po czesku o wczesno renesansowym malowanym na drewnie epitafium księcia ziębicko-oleśnickiego Karola I i jego żony Anny z przedstawieniem Chrystusa na Górze Oliwnej, umieszczonym w gotyckim farnym kościele św. Jerzego w Ziębicach. Przedstawienie tego epitafium jest bardzo ważne dla mnie, gdyż od wielu lat starałem się zdobyć jego dobre kolorowe zdjęcie. Teraz mogę je umieścić na stronie i dodatkowo wskazać imiona poszczególnych osób występujących na epitafium (imiona w j. czeskim, ale większość z nich powinna być zrozumiała).

Ogólny widok epitafium.
Poszczególne osoby z epitafium zidentyfikowane przez R. Fukala.

Wojciech Mrozowicz, znany wszystkim oleśniczanom interesującym się historią. Tytuł referatu brzmi Pochówki śląskich Podiebradowiczów. W związku z przygotowaniami do otwarcia krypty podiebradzkiej w kościele zamkowym w Oleśnicy - referat na czasie, bo akurat w Oleśnicy otworzono kryptę Podiebradów. W referacie oprócz wielu ciekawych informacji znajduje się zestawienie pochówków w postaci tablic (łatwiejsze do czytania) 83 potomków króla Jerzego z Podiebradów. Z czego "Oleśnicka historia" zaczyna się od 23 pozycji.

Pozostała część zestawienia [2], [3], [4], [5]

Prawie cały artykuł dra W. Mrozowicza został wydrukowany w gazecie Oleśniczanin z 12.01.2011 r. pt. Tajemnica krypty Podiebradów.

Magdalena Karnicka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu - Medale i monety pamiątkowe książąt ziębickich.
Tutaj zostałem zaskoczony najbardziej, bo sądziłem, że mam na stronie wszystkie najważniejsze medale i monety. Okazało się, że o niektórych nic nie wiedziałem. Np. o medalach księcia Jana i Karola II z pierwszą żoną (niżej pokazane).

Medal Jana Podiebrada
z ok. 1560 r.
Medal Karola II z pierwszą żoną Katarzyną. 1587 r.

Dalej w artykule znajdziemy opis 36 medali i monet pamiątkowych Podiebradów. Ale nie jest to opis, z jakim spotykamy się najczęściej - zawiera bowiem niespotykaną ilość informacji o każdym medalu i to po polsku.

Więcej każdy może przeczytać po zakupie książki. Można to uczynić pod adresem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach <biuro@muzeumziebice.pl. Należy wpłacić 40 zł+9,50 zł koszty przesyłki, na konto PBS Strzelin 26 9588 0004 0000 5614 2000 0010. Po uzyskaniu pieniędzy wysyłają książkę na podany adres. Dostałem ją na drugi dzień po wpłacie pieniędzy.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI