List internauty - gdzie się podziała ułamana ręka z rzeźby Jana Podiebrada.
09.09.2012

Napisał do mnie Łukasz Kosiński o swoich i dziadka wspomnieniach związanych z zamkiem. Odniosę się niżej tylko do zagadnienia związanego z ułamaniem ręki rzeźby Jana Podiebrada, czego świadkiem był Pan Łukasz, wówczas uczeń szkoły podstawowej. Pominę część opisująca w jaki sposób wchodzono na przedbramie, aby nie tworzyć instrukcji, której naśladowanie mogłoby skończyć się śmiercią lub kalectwem. Dalej cytuję:

" ... Utkwił mi w pamięci moment, gdy jeden z moich kolegów zaciekawiony postacią rycerza podszedł do niego i próbując go wyminąc złapał go za dłoń która po prostu ułamała się. Na szczęście nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy, (...) nie wiedział co z tą ręką zrobić. (...) Zostawił ją za posągiem i leży tam do dziś. Na zdjęciu pokazałem strzałką miejsce gdzie leży, widać ją dość dobrze. (...) . Cieszę się, że mogę pomóc i jeśli zostanie ona przymocowana to będę bardzo szczęśliwy". Niżej załączone zdjęcie.

Na zdjęciu strzałką pokazano miejsce umieszczenia części ręki
To samo zdjęcie pokazujące miejsce po odłamanej części ręki. Fot. Ł. Kosiński
Rzeźba Jana Podiebrada z 1985 r. jeszcze z całą ręką. Fot. Z. Podurgiel

W 2004 r. ułamana ręka umieszczona była w biurku ś.p. Zdzisława Napartego - kierownika Gospodarstwa Pomocniczego OHP. W 2007 r. kilkanaście zdjęć tej ręki wykonał Zbigniew Podurgiel. Była ona w tym czasie w gabinecie ówczesnego dyrektora zamku.

Trzy, z kilkunastu, zdjęć odłamanej części ręki. Fot. Z. Podurgiel

Można było sądzić, że rękę wcześniej zdjęto z pokazanego miejsca. Co wobec tego tam pozostało? Odzyskaniem tej ręki zainteresował się Wiesław Piechówka, chcąc przy okazji prac przy sgraffito - przykleić ją. Dlatego jako młodszy i bardziej doświadczony w chodzeniu po rusztowaniach, i drabinach wszedł po nią.

Przystawiona drabina
Wiesław Piechówka z największym odłamkiem ręki

Okazało się, że były tam 3 odłamki, największy z nich widać na zdjęciu. Prawdopodobnie są to części przedramienia. Czyli zapewne część ręki z dłonią wcześniej zdjęto ze wskazanego miejsca i trafiła ona do kierownictwa zamku. Wspólnie z W. Piechówką byliśmy u Pani Jowity Tomaszewskiej - od niedawna - dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z pytaniem o obecne miejsce przechowywania części ręki, która jest pokazana na zdjęciach. Okazało się, że nie ma jej w pomieszczeniu dyrektora. Po jej odnalezieniu zostaniemy o tym poinformowani.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy
Inne zabytki Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Pomniki Wojsko w Oleśnicy NumizmatyWalki w 1945 r.
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki