Marek Nienałtowski
List internauty - gdzie się podziała ułamana ręka z rzeźby Jana Podiebrada.
09.09.2012

Napisał do mnie Łukasz Kosiński o swoich i dziadka wspomnieniach związanych z zamkiem. Odniosę się niżej tylko do zagadnienia związanego z ułamaniem ręki rzeźby Jana Podiebrada, czego świadkiem był Pan Łukasz, wówczas uczeń szkoły podstawowej. Pominę część opisująca w jaki sposób wchodzono na przedbramie, aby nie tworzyć instrukcji, której naśladowanie mogłoby skończyć się śmiercią lub kalectwem. Dalej cytuję:

" ... Utkwił mi w pamięci moment, gdy jeden z moich kolegów zaciekawiony postacią rycerza podszedł do niego i próbując go wyminąc złapał go za dłoń która po prostu ułamała się. Na szczęście nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy, (...) nie wiedział co z tą ręką zrobić. (...) Zostawił ją za posągiem i leży tam do dziś. Na zdjęciu pokazałem strzałką miejsce gdzie leży, widać ją dość dobrze. (...) . Cieszę się, że mogę pomóc i jeśli zostanie ona przymocowana to będę bardzo szczęśliwy". Niżej załączone zdjęcie.

Na zdjęciu strzałką pokazano miejsce umieszczenia części ręki
To samo zdjęcie pokazujące miejsce po odłamanej części ręki. Fot. Ł. Kosiński
Rzeźba Jana Podiebrada z 1985 r. jeszcze z całą ręką. Fot. Z. Podurgiel

W 2004 r. ułamana ręka umieszczona była w biurku ś.p. Zdzisława Napartego - kierownika Gospodarstwa Pomocniczego OHP. W 2007 r. kilkanaście zdjęć tej ręki wykonał Zbigniew Podurgiel. Była ona w tym czasie w gabinecie ówczesnego dyrektora zamku.

Trzy, z kilkunastu, zdjęć odłamanej części ręki. Fot. Z. Podurgiel

Można było sądzić, że rękę wcześniej zdjęto z pokazanego miejsca. Co wobec tego tam pozostało? Odzyskaniem tej ręki zainteresował się Wiesław Piechówka, chcąc przy okazji prac przy sgraffito - przykleić ją. Dlatego jako młodszy i bardziej doświadczony w chodzeniu po rusztowaniach, i drabinach wszedł po nią.

Przystawiona drabina
Wiesław Piechówka z największym odłamkiem ręki

Okazało się, że były tam 3 odłamki, największy z nich widać na zdjęciu. Prawdopodobnie są to części przedramienia. Czyli zapewne część ręki z dłonią wcześniej zdjęto ze wskazanego miejsca i trafiła ona do kierownictwa zamku. Wspólnie z W. Piechówką byliśmy u Pani Jowity Tomaszewskiej - od niedawna - dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z pytaniem o obecne miejsce przechowywania części ręki, która jest pokazana na zdjęciach. Okazało się, że nie ma jej w pomieszczeniu dyrektora. Po jej odnalezieniu zostaniemy o tym poinformowani.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI