Marek Nienałtowski
Ukazała się książka 725 Lat Historii Twardogóry
9.02. 2021 r.

W kwietniu 2018 r. Pani dr Anna Piotrowska-Kiełb poprosiła mnie o wygłoszenie referatu na konferencji poświęconej 725. rocznicy lokacji Twardogóry na prawo niemieckie. Zgodziłem się, sądząc, że będzie to okolicznościowe spotkanie historyków i krajoznawców z Twardogóry oraz okolic. Okazało sie, że była to konferencja naukowa z udziałem głównie naukowców z wyższych uczelni Wrocławia - doszło do niej 14 czerwca 2018 r. Przygotowałem pokaz multimedialny, oparty na materiałach z tej strony internetowej, który spotkał się z przychylnością mieszkańców Twardogóry - był dla nich w dużej mierze nowością. Natomiast naukowcy nie odnieśli się do niego krytycznie, a ja miałem możliwość wysłuchania znakomitych referatów na tematy wcześniej nieznane. Burmistrz Twardogóry Zbigniew Potyrała podjął decyzję o wydaniu referatów (także mojego hobbystycznego) w postaci książkowej. Dopiero nastąpiło to w 2020 r. za sprawą Burmistrza Pawła Czulińskiego.

W połowie 2020 r. zaczęła się praca nad książką - dostałem pierwszą informację od redaktor Joanny Rosik z Wydawnictwa Chronicon, która "czepiała" się (dziękuję!) treści prawie każdego akapitu, dzięki czemu mój chropowaty styl stał się bardziej literacki. Książka na tle innych podobnych wydawnictw historycznych wygląda wspaniale. Referaty wrocławskich historyków (niżej wymienionych) znacząco rozwiają i poprawiają historię Twardogóry. W przypadku referatu, którego jestem autorem, niektóre zdjęcia robione popularnymi aparatami w złych warunkach i słabe skany - stały się bardziej czytelne. Zdjęcia Krzysztofa Wiesnera i Zbigniewa Podurgiela nie straciły nic z oryginału. Po raz pierwszy widzę w książce piękno epitafium z kościoła św. Jana poświęcone Annie Dorocie Mecklenburger.

Gdyby książka ukazała się miesiąc później poprawiłbym referat o najnowsze odkrycie z zakresu historii numizmatyki oleśnickiej. Mój zapis "Być może jest to błąd w datowaniu wybicia medalu" sprawdził się - medal wybito 4 lata później. W artykule wspomniałem o złym stanie sarkofagu księżnej Eleonory. Władze miasta znają tę sytuację i zamierzają nawiązać kontakt w tej sprawie z zakonem Dominikanów.

Uważam, że książka będzie cennym elementem promocji Twardogóry, a artykuły w niej zamieszczone mogą zaciekawić także mieszańców Oleśnicy i całego powiatu. Liczy 166 stron.

Okładka
Spis treści

W załączniku podziękowanie od Burmistrza Twardogóry Pawła Czulińskiego.

725 lat Historii Twardogóry, red. Piotrowska-Kiełb. A., Wydawnictwo Chronicon, Wrocław 2020.

O konferencji w 2018 r. https://pl.twardogora.pl/index.php/aktualnosci/4084-konferencja-historyczna

https://olesnica.dlawas.info/wiadomosci/dzieje-twardogory-konferencja-historyczna/cid,9428,a


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI