Tragiczno-romantyczna historia

Przy końcu wojny w zamku oleśnickim był punkt grupowania uwolnionych z niewoli niemieckiej jeńców włoskich. W Niemczech nie tylko przebywali jeńcy, ale również włoscy robotnicy przymusowi i więźniowei obozów. W tej liczbie i kobiety. Nie wiadomo jak jedna z nich - młoda dziewczyna znalazła się w Oleśnicy. Być może poznała jednego z jeńców i towarzyszyła mu w przenosinach z niewoli do zamku. Może była tłumaczką - nie wiadomo. Z nieznanych powodów zmarła. W normalnej sytuacji zostałaby pochowana na cmentarzu, jak inni jeńcy włoscy.

W jej przypadku stało się inaczej - została pochowana na terenie parku zamkowego. Zaraz nad grotą (zdjęcie poniżej). Na mogile stał drewniany krzyż i jej zdjęcie. Wskazywałoby to na jej silny związek z włoskimi eks-jeńcami i duże znaczenie, jakie ona miała dla jednego lub może wielu z nich. Oleśniczanie, którzy widzieli zdjęcie twierdzili, że musiała być młoda i ładna.


Nad widoczną grotą znajdował się grób.

Mogiła ta istniała jeszcze długi czas po wyjeździe Włochów do ojczyzny. I któregoś dnia (sądzi się, że mogło to być w latach sześćdziesiątych) obok mogiły ustawiono milicyjny posterunek i wieczorem pojawiła się grupa ekshumacyjna. Rozstawiono namiot i niedopuszczano nikogo w pobliże. Rano już nie było śladu po grobie. Nie wiadomo czy eksumacji dokonała ta sama grupa włoskich specjalistów, która zabierała resztki jeńców z cmentarza komunalnego przy ul. Wojska Polskiego. Tak skończyła się, może romatyczna i może tragiczna, historia młodej Włoszki. Może ktoś z czytelników strony pamięta tę mogiłę i uzupełni informację.

Kilka miesięcy temu napisałem do ambasady włoskiej i francuskiej z prośbą o przysłanie informacji o obozach przejściowych byłych jeńców w Oleśnicy i ekshumacjach. Z ambasady włoskiej nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Z ambasady francuskiej dostałem list, w którym napisano, że moją prośbę przekazano do właściwego ministerstwa. Ciągle mam nadzieję, że jakąś informację otrzymam. Ci jeńcy wszak pochodzili z armii sojuszniczych i zasługują na pamięć. Piszę na tej stronie o armii niemieckiej, która stacjonowała w Oleśnicy i tym bardziej należałoby napisać o losie jeńców - naszych sojuszników (Włosi byli nimi przy końcu wojny).

Od autora Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI