Marek Nienałtowski
Jak zwykle w Oleśnicy - święto państwowe odwalają pod poniemieckim i pod "pokomunistycznym", brudnym pomnikiem
02.09.2023 r.

O pomniku poniemieckim i "pokomunistycznym" piszę już od wielu lat. Również od dawna piszę o jego stanie - najczęściej jest brudny (chyba raz w ciągu 20 lat był umyty). Uważałem, że Oleśnica zasługuje na polski pomnik, umieszczony w centrum miasta, gdzie na uroczystości patriotyczne mogliby uczęszczać także mieszkańcy, w tym młodzież szkolna, a nie tylko kilkudziesięciu przedstawicieli. W 90. rocznicę odzyskania niepodległości powiadomiłem wrocławską TVP. Redaktorka uzyskała opinie od dwóch profesorów (historyka i socjologa) o niestosowności obchodzenia świąt państwowych pod brudnym i "przechodnim" pomniku. Dlatego TVP przyjechała i pokazano tę sytuację w telewizji wrocławskiej. Sądziłem, że dojdzie do zmian - pojawi się polski pomnik na placu Zwycięstwa. W następstwie jedynie burmistrz Bronś zaatakował mnie kłamliwie (bo tylko tak potrafi) w Panoramie Oleśnickiej. Po objęciu rządów przez Burmistrza Michała Kołacińskiego istniała szansa na powstanie polskiego pomnika na placu Zwycięstwa. Ale nie doszło w pierwszym konkursie do jego wyboru. Również drugi konkurs nie wyłonił zwycięzcy. Gdyby dalej rządził M. Kołaciński doprowadziłby do zakończenia konkursu, gdyż do tego dążył. Burmistrz Bronś nie kontynuował prac nad pomnikiem. Ogłaszano, że już, już są pieniądze kolejno na dwa pomniki - m.in. Piłsudskiego. Ale potem burmistrz zmienił zdanie. Niedawno, aby go nie krytykowano, że nie chce postawić pomnika na pl. Zwycięstwa - urządził pseudo głosowanie (mała grupa na witrynie UM). Około 135 głosów było przeciwko i dało to powód do ogłoszenia, że polski pomnik na placu Zwycięstwa nie powstanie.

Dalej będzie trwało odwalanie uroczystości pod brudnym poniemieckim pomnikiem, na małym placyku na obrzeżu miasta.


Pomnik w dniu 1 września 2023 r. Jest on brudny od kilku lat. Widać rdzawy
nalot na pomniku, powstający od rdzy na śrubach mocujących płytę do pomnika.
Płytę niedawno pomalowali, ale chyba nie zdjęli jej i nie wymienili śrub na nowe.
Źródło Panorama Oleśnicka. Grzegorz Huk

Na płycie widoczne są błędy składu tekstu - strzałkami pokazałem nadmierne odstępy międzywyrazowe. Ich nie powinno być. Taniej byłoby odlać nową płytę i wtedy nie byłoby problemu z brudzeniem pomnika.

Od kilku lat burmistrz Bronś zaprasza na obchody święta podając, że odbędzie się podniesienie Flagi Narodowej. Zawsze ktoś w dyskusji na forach internetowych napisze, że takiej flagi w Polsce nie ma i jest tylko flaga państwowa, ale burmistrza to nie obchodzi. Ma być tak, jak on uważa. Nawet kłóci się to z informacją o odśpiewaniu Hymnu Państwowego. Dlaczego Hymn Państwowy, a Flaga Narodowa. Flagi narodowe mają państwa wielonarodowe.


Powinno być "Podniesienie flagi państwowej"


Żołnierze podniosą flagę na rozkaz "Flagę państwową podnieść".
Natomiast Burmistrz Bronś o tym nie ma pojęcia i wprowadza w błąd mieszkańców Oleśnicy.
Źródło Panorama Oleśnicka. G. Huk

Nigdy nie udało mi się zobaczyć poniższego sztandaru w postaci uwidoczniającej herb miasta.


1.09. 2023 r. piękny herb na sztandarze Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Źródło Panorama Oleśnicka. G. Huk

Widać, że ten sztandar powstał przed objęciem burmistrzowstwa przez J. Bronsia. Dlatego szkoła ma prawidłowy i piękny herb. Inaczej miałaby głupawy herb preferowany przez burmistrza Bronsia i jego bezmyślnych radnych. Burmistrz Michał Kołaciński doprowadził do zatwierdzenia tego herbu przez Komisję Heraldyczną MSWiA, ale decyzja dotarła do Oleśnicy miesiąc po ponownym objęciu rządów przez J. Bronsia. Tylko miesiąca zabrakło do normalności. Każdy następny burmistrz wyciągnie ten herb z szuflady J. Bronsia i doprowadzi do jego przyjęcia, bo jest piękny, bezbłędny i umożliwia (poprzez komputerowe wykonanie) umieszczanie go na wielu nośnikach. Duży herb Oleśnicy jest jednym z najpiękniejszcyh w Polsce i będzie służył szerszej promocji miasta.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI