Marek Nienałtowski
Ślady historii mieszkańców Oels

W trakcie różnych wykopków, poszukiwań, przypadków itp. natrafiamy na ślady ludzi, którzy mieszkali w naszym obecnym mieście. Warto zachować te ślady dla potomnych - może się odnajdą ?

Właściciel sklepu jubilerskiego

Poniżej zdjęcie pieczątki mosiężnej o wymiarach ok. 5 x 2 cm. Emil Neumann był jubilerem - właścicielem sklepu jubilerskiego? Właścicielem firmy jubilerskiej?

W spisie jubilerów oleśnickich w Adressbuch 35/36 r. nie odnajdujemy go. Ale Emil Neumann figuruje w spisie mieszkańców - w tym czasie jest już rencistą i mieszka w rynku 46.

Zaglądamy do spisu z 1921 r. i .....Neumann, Emil, Goldschmiedemeister mieszka w Rynku 46, (firma założona w 1880 r.). W tym domu (na poniższej widokówce), na parterze jest jakiś sklep lub firma - może Emila Neumanna? Widokówkę oznaczył Paweł Szczegodziński. Dziękuję.


 

Właściciel sklepu z odzieżą męską

Pan Paweł Szczegodziński przysłał informację (wraz ze zdjęciami) związaną z wieszakiem z reklamą sklepu z odzieżą męską i "Berufskleidung" - roboczą (?) Hansa Wuttkego przy Ohlauerstrasse 9, który to wieszak w Jego rodzinnym domu był pamiątką praktycznie "od zawsze".
Według spisu mieszkańców Oels (1935/36), Hans Wuttke (nazwisko to nosiło wówczas 25 mieszkańców) - sprzedawca - zamieszkiwał przy Ohlauerstrasse 8. Sklep znajdował się więc na rogu dzisiejszych ulic 3 Maja i Sejmowej (w stronę Rynku), a mieszkanie właściciela w następnym domu bliżej Rynku.

 

Sklep Hansa Wuttke. Kliknij, aby powiększyć.


W spisie z 1921 roku znajdujemy najprawdopodobniej ojca Hansa - Wilhelma Wuttkego - Kaufmann, Juliusburg (Dobroszyce). Besitzt: Herrenstrasse 9 (czyli budynek w głąb ul. Sejmowej) und Ohlauerstrasse 8./9.


Właściciel krążka hokejowego

Pan Paweł Szczegodziński również przysłał zdjęcie krążka hokejowego wykonanego z gumy. Znaleziony w ziemi na północnowschodnich obrzeżach Oleśnicy, przez brata p. Pawła.

Krążek hokejowy został podpisany "Rudolf Gotwald Oels". Na średniej jakości zdjęciu widać, że nazwisko Gotwald napisane jest przez jedno "t", tymczasem w spisach mieszkańców znaleźć można jednego przedstawiciela noszącego to nazwisko - Alfonsa Gottwalda (Wartenbergerstrasse 5), pisanego przez "tt". Można sądzić, że pominięcie jednego "t" było związane z koniecznościa zmieszczenia całego nazwiska na krążku. Widocznie krążek hokejowy był cenny dla Rudolfa, którego ojcem mógł być wymieniony Alfons. W 1921 przy Ohlaurstrasse 59 mieszkał Josef Gottwald - może dziadek Rudolfa?



Pokłosie wystaw urządzanych w Galerii PiMBP

Na moim dysku komputerowym odnalazłem ślady oels-niczan w postaci zdjęć eksponatów prezentowanych na wystawach w byłej Galerii PiMBP. Kiedyś bowiem w Galerii odbywały się ciekawe wystawy, do poziomu których trudno teraz innym dorównać. Na tych wystawach pokazywano także przedmioty codziennego użytku odnalezione w Oleśnicy lub zdobyte na aukcjach przez kolekcjonerów. Nie wiem czyją własnością są eksponaty pokazane na niżej prezentowanych zdjęciach. Mam nadzieję, że właściciele się odezwą i uzupełnię infomację. Zdjęcia te otrzymałem od Danuty Obrębskiej-Kubik i dopiero teraz pojawiła się okazja ich eksponowania.

Kolejny ślad Hansa Wuttke


Właściciel zakładu krawieckigo

Po właścicielu zakładu krawieckiego pozostał wieszak pokazany poniżej. Na wieszaku widniej nazwisko W. Parsiegla. Oels

   

W książce adresowej z 1935/36 widnieje Albert Parsiegla - Krawiec mieszkający przy ul. Wrocławskiej 6. Jest także wdowa o takim nazwisku - Johanna mieszkająca w Rynku 33.

Więcej informacji widnieje w książce adresowej z 1921 r. Mamy w niej: Parsiegla Albert, Rynek 33, krawiec szyjący mundury. Parsiegla Johanna, właścicelka mieszkania: Rynek 33. Parsiegla Wilhelm, krawiec, zamieszkujący u Alberta Parsiegla. Tak więc wieszak należał do firmy krawieckiej Wilhelma Parsiegli. Dom w rynku o numerze 33 jest bardzo rzadko fotografowany i dlatego nie wiemy, czy na parterze domu znajdował się warsztat krawiecki.


Właściciel sklepu z artykułami zelaznymi, narzędziami, wyposażeniem dla domu i kuchni

Właścicielem był Otto Kynast mieszkający lub mający jedynie sklep przy rynku 23. Poniżej popielniczka reklamująca wytwory fabryki porcelany z Jaworzyny Śl.


Z kolekcji Adama Fedorowicza


Miejsce sklepu Otto Kynasta


Właściciel Fabryki Maszyn Eckert & CO

Właścicielem fabryki maszyn był inżynier George Eckert mieszkający i prowadzący zakład przy ul. Okrężnej 4. Fabryka powstała w 1891 r. początkowo miała odlewnię i wykonywała dzwony. Przed 1914 zatrudniała 35-40 robotników. W 1913 r. do budowanej Knabenschule dostarczyła i zamontowała urządzenia wodno-kanalizacyjne. Po 1927 r. zakład zatrudniał 20-40 otników.

 

Literatura:

  1. Die niederschlesische Ostmark und der Kreis Kreuzburg, Berlin, Deutscher Kommunalverlag, 1927
  2. Heilmann Ch., http://www.gca.ch/Genealogie/Oels/Seite_Oels.htm

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI