Marek Nienałtowski
Kiedy utrącono mieczyk i miecz księciu Janowi Podiebradowi

Niedawno pisałem o utrąconej części ręki rzeźby księcia Jana Podiebrada i czytelnikom może się wydawać, że tego rodzaju działania są związane z polskimi urwisami. Okazuje się, że niemieckie urwisy nie były lepsze. A jeśli prześledzić historie innych miast - może nawet gorsze (takim przykładem może być włamanie do sarkofagów książąt brzeskich przez uczniów tamtejszego gimnazjum).

Jak wiadomo, rzeźba Jana Podiebrada posiada także utrącony paradny mieczyk. Po analizie poniższych wycinków z widokówek z podanymi datami - 
stanie się jasna "krótka historią utrącania mieczyka w XIX-XX wieku". Poniższe widokówki pochodzą ze zbioru Adama Fedorowicza.
Sytuacja z ok. 1885-1905 r.
Wycinek z widokówki datowanej
na 1902 r.
Sytuacja po 1905-1906 r.
Wycinek z widokówki datowanej na 1917 r.

W książkach opisujących zabytki Oleśnicy - sytuacja pokazana na lewej widokówce istniała już w 1885 r. A mogła wystąpić znacznie wcześniej. Widać, że mieczyk jest utrącony. Na płaskorzeźbie z herbem księstwa ziębickiego brakuje również klejnotu kłodzkiego - skrzydeł orła z dwoma poprzecznymi pasami. Być może klejnot odpadł, może zdjęto go, aby nie spadł komuś na głowę. Podczas przystosowywania tzw. "Pałacu Wdów" do roli lokum Fryderyka Wilhelma - następcy tronu cesarstwa oraz jego żony Cecylii - wszystkie ubytki w rzeźbach uzupełniono. Widać to na prawej widokówce - mieczyk jest cały, ubytki w płaskorzeźbie heraldycznej uzupełniono. Nie wiadomo do kiedy książę Jan miał swój mieczyk przy boku.

Widokówka datowana na 1934 r.

Na widokówce z 1934 r. już widać brak części mieczyka. Czyli został utrącony przed tą datą. Nie wiadomo, czy go w późniejszym terminie uzupełniono. Pozostaje czekać na zdjęcie lub wspomnienia mieszkańców z okresu bezpośrednio po 1945 r. Może przy okazji uzupełniania rzeźby ręki, uda się uzupełnić część mieczyka?

Po zdjęciu posągu Jana Podiebrada do renowacji (28.09.2017 r.) - okazało się, że książę posiadał także miecz - na posągu zachował się tylko fragment pochwy. Pozostała część została utrącona. Nie wiadomo kiedy to nastapiło. Chyba podczas zdjemowania rzeżby do wcześniejszych napraw.


Z lewej widoczna część pochwy.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI