Marek Nienałtowski
Kiedy pojawi się polski pomnik na pl. Zwycięstwa?
30.10.2019 r.

Burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński uznał, po objęciu swojego stanowiska, że należy podjąć remont placu Zwycięstwa. Służył on od czasu wybudowania w 1977 r. różnym uroczystościom patriotycznym (w ówczesnym ujęciu), miejskim, wojskowym, występom artystycznym itp. Płyty betonowe, którymi był on wyłożony, zostały uszkodzone ze starości jak i wjazdów ciężkich pojazdów. Sześć masztów flagowych nie spełniało wymagań podnoszenia flag i groziło przewróceniem. Największy plac miejski winien być, tak jak w innych miastach, wizytówką miasta. A tak nie było. W ostatnich latach służył tylko funkcji komunikacyjnej - stał się głównie skrótem z ul. Skłodowskiej na ul. Sinapiusa (i odwrotnie). Funkcja zielonego skweru nie spełniała swojej roli, bo plac stracił funkcję wypoczynkową (brak ławek przy zieleni i punktu małej gastronomii).

Przy odbudowie placu chciano wskrzesić funkcje miejsca patriotycznych uroczystości i rozrywkowych. Pozostawiono dużo miejsca na scenę i zgromadzenie słuchaczy. Z drugiej strony miała powstać funkcja uroczystości patriotycznych, których dominantą miał być pierwszy znaczący polski pomnik wybudowany w Oleśnicy, będący przeciwwagą pomników poniemieckich. Ziomkostwo Oleśniczan często podkreślało, że zawłaszczamy ich pomniki patriotyczne, a sami nie budujemy własnych, co miało oznaczać, że ciągle nie czujemy się gospodarzami Oleśnicy.

Odbyły się dwa konkursy na pomnik. Pierwszy nie przyniósł rozstrzygnięcia. Drugi konkurs w 2017 r. wygrała oleśniczanka Kamilla Kasprzak, laureatem drugiej nagrody został Tomasz Urbanowicz z Wrocławia. Artyści mieli wypracować wspólną koncepcje (nie znam szczegółów), do czego chyba nie doszło.

Widok na pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 1000-lecia Pokoju w Budziszynie - od strony ul. Skłodowskiej.
Źródło UM Oleśnicy
Dookoła pomnika miała istnieć funkcja wodotrysku, zamiast obecnej fontanny ze zbiornikiem wody.
Źródło UM Oleśnicy

Jak wiadomo, za czasów burmistrz Michała Kołacińskiego nie doszło do remontu placu (wykonawcy podnieśli ceny). a jedynie doszło do podpisania umowy z wykonawcą w 2018 r. Gdyby dalej M. Kołaciński byłby burmistrzem - najpewniej doprowadziłby do powstania wspólnej koncepcji pomnika przez ww. artystów. I byłby już w fazie realizacji.

Burmistrz J. Bronś nie był zainteresowany wybudowaniem pomnika, także dlatego, że byłby on przypisywany Burmistrzowi M. Kołacińskiemu. Być może rozpisze kolejny konkurs, aby był on zaprojektowany wg jego koncepcji, tak jak inne budowle w Oleśnicy. Niewykluczone, że pomnik na placu Zwycięstwa nie powstanie, gdyż burmistrz J. Bronś woli kameralne obchody świąt (bez udziału szerszych rzesz mieszkańców) w Parku Kombatantów pod poniemieckim pomnikiem.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI