Wspomnienie o lotniku Eugeniuszu Pieniążku związanym z Aeroklubem Wojskowym
w Oleśnicy

04.08.2020 r.
Autor tekstu - mjr. pil. w st. spocz. Tadeusz Ćwik

W dniu 7 lutego 2020 roku zmarł Eugeniusz Pieniążek, mój przyjaciel z lat młodzieńczych. Podstawowe szkolenie szybowcowe ukończył w Malborku w 1951 roku, a licencję pilota zdobył w Centrum Szybowcowym w Lesznie w 1955 roku. Do 1957 był członkiem Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dalej jego droga życiowa przebiegała przez TOSWL w Oleśnicy. Otrzymał od gen. Jerzego Frey-Bieleckiego - dowódcy Wojsk Lotniczych i szefa Aeroklubu Polskiego w jednej osobie - zadanie uruchomienia i rozpoczęcia szkolenia „niechcianych pilotów". Do tego grona zaliczałem się i ja. Tutaj nasze drogi kariery lotniczej się spotkały. Rozpoczęliśmy wspólnie zakładać Aeroklub Wojskowy w Oleśnicy. Wszystko szło jak po grudzie, bo był to początek roku 1957. Wspierał nas płk Chojcan - dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego. W Aeroklubie Wojskowym w Oleśnicy rozpoczęli swoją karierę wybitni piloci - Lech Marchlewski, Tadeusz Stankiewicz i Mirosław Hermaszewski.

Następnie Eugeniusz Pieniążek od roku 1959 do 1967 jako pracownik Centrum Szybowcowego w Lesznie demonstrował polskie szybowce w Szwecji. Po zainteresowaniu się nim służby bezpieczeństwa o paszporcie mógł pomarzyć. Wtedy rozpoczął budowę samolotu o nazwie „Kukułka". Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL 10 sierpnia 1971 r. i 13 września 1971 roku „wybrał na nim wolność ”.


Samolot konstrukcji E. Pieniążka Kukułka w Muzeum Lotnictwa w Krakowie [Żródło]

Poleciał nim z Bielska-Białej do Krosna i w drodze powrotnej skręcił w lewo na południe. Po około trzech godzinach lotu na małej wysokości poprzez Czechosłowację i Węgry wylądował w Suboticy w Jugosławii. Ten fragment jego życiorysu pokazany został w serialu „Wielkie ucieczki". Osiadł potem w Szwecji. Po powrocie do Polski jego samolot „Kukułkę” kupiło muzeum Lotnictwa w Krakowie i jest tam eksponatem.


Samolot Bücker Bü 131 „Jungmann [Żródło]

Będąc ponownie w Polsce zawiązał Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego - EAA 991, które rozpoczęło w byłej fermie kurzej seryjną budowę repliki samolotu Bücker Bü 131 „Jungmann, a potem replikę samolotu RWD-5. Był pierwszym Prezesem tego Stowarzyszenia i Prezesem Honorowym do śmierci. Replikę RWD-5 budowano przez pięć lat. W 2003 roku samolot znalazł gościnny hangar Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, a E. Pieniążek zamieszkał w Lachowicach koło Suchej Beskidzkiej i swoją działalność przeniósł do Aeroklubu Podkarpackiego.


Replika samolot RWD - 5 [Źródło]

Ostatni raz uczestniczył w 11. Międzynarodowym Pikniku Lotniczym w roku 2014, gdyż potem stan jego zdrowia pogorszył się z powodu sędziwego wieku. Podczas choroby 27 września 2016 roku odwiedzili go członkowie Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa: Jan Olszewski, Mieczysławach Heżyk i ja, Tadeusz Ćwik.

Pochowany został 12 lutego 2020 roku na cmentarzu parafialnym w Międzybrodziu Żywieckim pod górą Żar. W uroczystości żałobnej uczestniczyli członkowie Aeroklubu Nowosądeckiego, sympatycy lotnictwa sportowego oraz przedstawiciele Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa: Grzegorza Hynek, Mieczysław Heżyk, Edward Józefowicz i Tadeusz Ćwik.Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI