Marek Nienałtowski
Wspomnienia oleśnickiego urwisa

Często spotykam osoby, które dzielą się wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w Oleśnicy. Najciekawsze są wspomnienia 12-15 letnich dzieci, które były niespokojnymi duchami, tzw. urwisami i wszędzie wchodziły. Niewielki wzrost i "objętość " pozwalały wdrapać się na mury i wejść w różne zakamarki, niedostępne dla dorosłych. Niektóre wspomnienia wydają się być nieprawdopodobne, ale nie jestem w stanie ich sprawdzić. Zakładam, że są prawdziwe. Poniżej wspomnienia przekazane mi kilka dni temu (imię i nazwisko do mojej wiadomości). W związku z tym, ze jedna informacja jest prawdopodobna, zakładam że pozostałe także.

 

Wejście do podziemi zamkowych i miejskich.
Na powyższym zdjęciu pokazuję strzałkami otwory, przez które mój rozmówca wchodził. Kiedyś były one bardziej dostępne, prawy nie był zamurowany. Po wejściu pod most, najpierw skierował się w prawo. Poprzez mały otwór wszedł do podziemi pałacu - znalazł się w dużej komorze (kaponierze). I jest to prawdopodobne. Na poniższym zdjęciu widać tę komorę i dwa otwory zasłonięte cegłami. Być może, że kiedyś te cegły ktoś wypchnął i wejście do komory były otwarte. Przez nie dziecko mogło się przecisnąć. Nie wspomniał, że komora była zalana wodą i ja o to nie pytałem. Powiedział, że z niej nie było wyjścia - było, ale niewidoczne - zasypane ziemią (zalane wodą). Co dziwne naukowcy penetrujący te komory później, musieli się przebijać z góry, aby do nich wejść.



Fot. Sebastian Baranowski. Fotografię uzyskałem dzięki uprzejmości E. Ćwika.

Następnie wszedł przez drugi otwór w moście (pokazany lewą strzałką), skierował się w lewo i trafił do długiego, niskiego korytarza idącego prosto. To jest mało prawdopodobne, ale może być prawdziwe. Bowiem mógł trafić do kanału burzowego. Przeszedł nim, pochylony, kilkanaście metrów, ale twierdził, że kanał miał znaczną długość. Nie zapytałem, czy ten kanał był betonowy (z rur) czy murowany - podobny do budowanych w innych miastach w XIX w. W historii miasta nie wspomina się o budowie takich podziemnych korytarzy. Kanalizację miasta rozpoczęto dopiero w 1910-1912 r. Jakoby w latach 60-ych na ul. Zamkowej, w rejonie pomnika Złotych Godów zapadła się ziemia nad tym kanałem i wówczas go zasypano w tej części. Czy ktoś pamięta zapadniecie powierzchni w tym rejonie ulicy Zamkowej? Czy robiono na ul. Zamkowej jakieś wykopy i były w tym miejscu pozostałości rur betonowych lub cegieł?

Inna ciekawostka nie związana z poszukiwaniami, lecz z piwnicami.
Mój rozmówca również przypomniał sobie, że także w latach 60-ch, zapadła się powierzchnia w rynku. "Dziurę" pokazałem schematycznie na poniższym planie Rynku. Kilka metrów od niej jest Pomnik Zwycięstwa.

Mój rozmówca sądził, że pomiędzy gospodą mieszcząca się w kamieniczce pod numerem 18 lub 19, a gospodą rozmieszczoną pod nr 15. istniał podziemny korytarz do przetaczania beczek z piwem lub leżakowania wina. Być może, że nie było tam korytarza łączącego dwie gospody, lecz tylko istniała piwnica wykraczająca poza obrys domu. Może sufit tej piwnicy nie wytrzymał drgań wywołanych pojazdami? Podobno po tym przyjechała milicja, wydobyła i zabrała 4 beczki z czymś. Czy ktoś z czytelników mieszkających w Rynku pamięta takie zdarzenie? "Załatanie" takiej dziury wymagałoby znacznych prac (odkopanie całej piwnicy, zasypanie, położenie bruku).Przynajmniej przez tydzień byłby wstrzymany ruch w Rynku.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI