Marek Nienałtowski
Ustosunkowałem się do odpowiedzi M. Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy na interpelację Radnego Wiesława Piechówki
13.10.2021 r.

Niedawno radny Wiesław Piechówka złożył Interpelację na temat zaprzestania używania w promocji miasta najnowszej monografii Oleśnicy napisaną przez profesorów W. Mrozowicza i P. Wiszewskiego, którą burmistrz Bronś wydał 2006 r. przy znacznym wkładzie finansowym miasta [1]. Chodziło o to, że wydawane przez firmę Paucis Verbis prezentacje na temat historii Oleśnicy dla Urzędu Miasta Oleśnicy bazują na przestarzałych informacjach z monografii z 1981 r. oraz innych równie przestarzałych lub błędnych źródłach [2]. Niestety, burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, jego zastępczyni oraz kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej Marzena Graczyk nie mają pojęcia o historii miasta, nawet o podstawowych datach, co widać z treści prezentacji na witrynie UMO.

Pani M. Graczyk nie odpowiedziała dlaczego nie jest używana najnowsza monografia Oleśnicy, bo nic o niej nie wie, natomiast powtórzyła odpowiedź na jedną z wcześniejszych interpelacji W. Piechówki. (Napisała o tym też Panorama Oleśnicka z 5-11 października 2021 r.). Otóż stwierdza, że te prezentacje nie są opracowaniami historycznymi i jednocześnie umieściła dwie z nich w dziale "Historia" strony internetowej UM Oleśnicy. Jednocześnie M. Graczyk powołuje się na pozytywną opinię prof. P. Oszczanowskiego, który nigdy nie zakwestionowałby wiedzy autorów monografii Oleśnicy z 2006 r., dotyczącej podstawowych dat (!!!) z historii miasta. To jest jakieś niebywałe nieporozumienie, wykorzystywane przez UMO do obrony swojej całkowitej niekompetencji.

W odpowiedzi na interpelację radnego znalazły się nowe ciekawe informacje. Pani M. Graczyk podała, że łączny koszt 12-u prezentacji (rozumiem, że wszystkich) wyniósł prawie 92 tys. zł. Wcześniej podano, że pierwsze 2 prezentacje znajdujące się na stronie UMO kosztowały ok. 6 tys. zł, czyli jedna kosztowała ok. 3 tys. zł. [3]. Odejmując od 92 tys. - 6 tys. kosztów pierwszych dwóch prezentacji uzyskamy koszt pozostałych dziesięciu wynoszący 86 tys. zł. Średnio więc jedna prezentacja kosztuje podatników oleśnickich 8,6 tys. zł. Jest to niebywała kwota. Okazuje się, że od kwietnia 2020 r. koszt jednej prezentacji wzrósł z ok. 3 tys. do ponad 8 tys. Ja oceniam koszt niektórych prezentacji na 3 tys. zł., za niektóre nie należało zapłacić. Jak zmieni się burmistrz - takie prezentacje będą wykonywać oleśniczanie. Niestety, w Ratuszu nie lubią oleśniczan zajmujących się historyczną promocją, wolą wspierać firmy obce.

Pani M. Graczyk napisała dalej "Prezentacje cieszą się popularnością wśród odbiorców, o czym świadczy wynik ich oglądalności - 90 tys. odsłon tego materiału." Mieszkańców innych miast nie interesują specjalnie prezentacje poświęcone Oleśnicy, raczej je oglądają byli i obecni mieszkańcy. Oleśnica liczy prawie 35 tys. mieszkańców, co znaczy, że każdy z nich, począwszy od niemowlaka musiałby 2,5 razy otworzyć jakąś prezentację. W Oleśnicy historią interesuje się głębiej maksimum 1000 osób - oni aktywnie szukają wiedzy o Oleśnicy. Każdy z nich musiałby 90 razy otworzyć jakąś prezentację lub otwierać każdą z dwunastu - po 7,5 razy. Jest to nierealne. Znacznie więcej osób natrafia na takie prezentacje po wpisaniu hasła Oleśnica. Nie wiadomo ile wejść jest sztucznie generowanych. Dlatego nie wierzę, że można było uzyskać liczbę 90 tys. wejść przez obecnych i byłych mieszkańców Oleśnicy.

Obecnie najstarsza z prezentacji ma 1447 wejść - dotyczy ahistorii miasta i jest na witrynie UMO od kwietnia 2020 r. Jest częściej oglądana także "dzięki" mojej częstej krytyce, interpelacjom radnego Wiesława Piechówki i artykułom w Panoramie Oleśnickiej. Ja sam ją otwierałem kilkanaście razy, sprawdzając kiedy poprawią w niej chociażby podstawowe błędne daty z historii miasta. Niestety, na to się nie zanosi. Po mojej wcześniejszej krytyce poprawili tylko jeden największy błąd historyczny [2], wskazujący na zerową wiedzę historyczną o Oleśnicy i nawet mi za to nie podziękowali.

Dalej Pani M. Graczyk napisała: "... żadna z oglądających osób nie wyraziła dezaprobaty, czy krytyki, wręcz przeciwnie - napłynęły pochwały." Nie jest to prawda, bo ja napisałem krytyczne uwagi o trzech prezentacjach i jeszcze napiszę o niektórych, bo autor prezentacji nie ma pojęcia o Oleśnicy i jej historii.

W dniach 5-12 października zadałem sobie trud sprawdzenia prawdziwości powyższych słów - ile razy była oglądana każda z dwunastu prezentacji i ile miała pochwał. Przedstawiłem to w poniższej tabelce. Łączna ilość wyświetleń wynosiła 4529, ilość komentarzy - 6, pochwały w komentarzach - 2. Wątpliwości mogą dotyczyć prezentacji o budynku poczty oleśnickiej, znalazłem jakby 3 prezentacje z różnymi datami (nie otwierałem ich). Pod jedną z nich jest 8 komentarzy, w tym 2 pochwalne.

Lp.

Nazwa

Ilość wyświetleń

Ilość komentarzy

Pochwały w komentarzach

Uwagi

1.

Historia do 1945 r.

1447

3

1

Najstarsza prezentacja. Znaczna ilość błędów. Napisałem krytyczną opinię.

2.

Bazylika mniejsza

333

-

-

Znaczna ilość błędów. Napisałem krytyczną opinię.

3.

Zamek oleśnicki

426

-

-

 

4.

Ratusz oleśnicki

89

-

-

 

5.

Kościół Zbawiciela

166

-

-

 

6.

Kościół NMP i św. Jerzego

118

-

-

 

7.

Mury Obronne

223

-

-

 

8.

Budynek poczty

214

- (8)

- (2)

Istnieją 3 warianty? Przyjęto najstarszą prezentację. W nawiasach z kolejnej (?) prezentacji.

9.

Dom Wdów

530

1

1

 

10.

Zakład karny

287

1

-

 

11

Kościół Św. Trójcy

169

-

-

 

12

Historia po 1945 r.

527

1

-

Napisałem krytyczne uwagi

 

Suma

4529

6 (14)

2 (4)

Dla każdej z 12-u stron startowych zrobiłem zrzut ekranu, aby uniemożliwić ewentualne próby "poprawiania" wyników.

Czyli do 12.10.2021 r. było ok. 4,5 tys. wyświetleń (odsłon), a nie 90 tysięcy. Nie widziałem też "napływających pochwał". W komentarzach było ich zaledwie kilka (typu Thanks). Ciekaw jestem który kolejny zabytek, opisany na mojej stronie, zostanie ahistorycznie (autorzy piszą, że to nie jest historia) wykonany, a Pani M. Graczyk, nie mając pojęcia, przyjmie prezentację bez uwag i zapłaci kilka tys. zł. Mam nadzieję, że radni opozycji poproszą Panią Jarosiewicz o podanie kosztu każdej z 12 prezentacji i wtedy poznamy przebieg ich wzrostu w okresie kilkunastu miesięcy i ocenimy dalszą prognozę.

Nie mam konta na Facebooku, nie korzystam z wiedzy na YouTube. Wszystkie powyższe informacje pochodzą z poszukiwań poprzez Google.

Literatura

  1. https://olesnica.org/Piechowka.Interpelacja31.08.21.htm
  2. https://www.olesnica.org/Verbis.htm
  3. https://olesnica.org/Piechowka.Wnioski.Verbis.htm

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI