2Marek Nienałtowski
Certyfikat jakości drzewka owocowego ze szkółki drzewnej z Lucienia

Tekst i zdjęcia Piotr Chrabąszcz

Wprowadzenie od autora strony. Pan Piotr - autor tego tekstu mieszkał na Lucieniu i interesuje się ciągle historią miejscowości. Jest też autorem tekstu o cmentarzu na Lucieniu. Obiecuje tekst cmentarny uzupełnić. Przysłana zawieszka doczepiana do drzewka-sadzonki jest rzadkością.
--------------------

W załączniku przesyłam zdjęcia certyfikatu w formie okrągłej metalowej zawieszki(?), która została znaleziona podczas prac ogrodowych na jednej z posesji w Lucieniu, w okolicach ul. Wiejska - Dąbrowskiego, w miejscu, w którym z całą pewnością rosły drzewa owocowe (swoją drogą jabłka, które z nich zbierałem były niepowtarzalne). Jeszcze w latach 90-tych na tej posesji znajdowało się kilkanaście poniemieckich drzew owocowych. Z opowieści mojego dziadka wynika, że po osiedleniu się na tym terenie, zaraz po wojnie, cały teren był obsadzony kilkudziesięcioma takimi drzewami. W chwili obecnej pozostały trzy nieduże jabłonie. 


Oryginalna zawieszka


Odrys zawieszki

Sadzonki ze szkółki Lotze & Mascher z Lucienia zawierały tego typu zawieszki jako gwarancja jakości i oryginalności. Świadczą o tym napisy widoczne na obu stronach znalezionego przedmiotu. 

Zawieszka jest wykonana z alumiminium i ma średnicę 35 mm. Na niej istniały fabrycznie wytłoczone napisy i było miejsce na ręczne wybicie nazwy drzewka. Na wyżej pokazanej wybito Weisser klarapfel - Białe chrupiące jabłko (wg Google). Zapewne zawieszka była sprzedawana razem z drzewkiem-sadzonką.

Ciekawym wydaje się fakt, iż szkółka, zgodnie z informacjami na Pańskiej stronie, nazywała się Lotze & Mascher w 1937 r. Jednak na certyfikacie znajduje się wyłącznie nazwisko Mascher ("Mascher's Original Qualitat"). Co może świadczyć, że certyfikat chyba pochodzi sprzed tej daty, gdy Mascher sam prowadził ogrodnictwo.

Pozdrawiam serdecznie 
Piotr Chrabąszcz

Opis Lucienia

Cmentarz w Lucieniu


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI