Wspomnienia niemieckiego leśniczego z Dobroszyc
09.12.2020 r.

Po wpisaniu do przeglądarki słowa "Juliusburg" pojawia się od kilku lat informacja o książce autorstwa Joachima Mautschke. Nie znałem jej zawartości i dlatego nie przejawiałem nią zainteresowania. Dzisiaj napisał do mnie Piotr Małas interesujący się sprawami łowiectwa i przysłał informację, z której wynika, że książka będzie interesująca dla osób zajmujących się leśnictwem, łowiectwem, ale i historią powiatu oleśnickiego.

Niżej strona tytułowa i spis treści.

Okładka książki. Amazon, cena, [źródło]
Spis treści

Napisał:

"Tytuł po polsku brzmi: “Przybywam (pochodzę) z Dobroszyc”. Autorem jest niemiecki leśniczy, który opisuje swoje życie w Dobroszycach. Książkę kupiłem, rewelacja! Są fotki leśniczówki, w której był leśniczym, mapki. W skrócie: Joachim Mautschke opisuje swoje życie tutaj w latach 1930-1955. Znam niemiecki ale nie na tyle perfekcyjnie, aby całą książkę przetłumaczyć. Myślę, że byłaby to rewelacja móc to przeczytać po polsku. Pan Joachim był w Dobroszycach w 2006 roku. Książka została wydana w 2015, więc jest w miarę świeża. Ze spisu treści wynika, że opisuje on dzieciństwo, krótką historię leśnictwa na Śląsku, dzieciństwo i młodość w leśniczówce, lata szkolne w szkole w Dobroszycach, gimnazjalne w Oleśnicy, życie w leśniczówce, czasy II wojny światowej, lata spędzone w wojsku, powrót do domu, lata studenckie i wiele innych ciekawych informacji na temat Dobroszyc. Książka ma 180 stron, więc trochę jest. Jak wspomniałem oprócz zdjęć budynków są fotografie ludzi, rodziny i w ogóle dużo opisów życia w Juliusburg. Całość bardzo ładnie wydana. Gdyby tak jeszcze to przetłumaczyć profesjonalnie, to mamy piękny wolumin do biblioteki!"

W księdze adresowej Sokołowic z 1933 r., bo tam się urodził w leśniczówce, wymieniony jest jego ojciec - Friedrich - leśniczy. Książkę można kupić na Amazonie za 13 Euro, a używaną za 7 euro.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI