Łaźnia miejska

Jednym z ważniejszych urządzeń służących wszystkim mieszczanom była łaźnia miejska. Prawo do jej budowy miał wójt zgodnie z ustaleniami zawartymi w dokumentach lokacji miasta. W Oleśnicy musiała ona być zlokalizowana obok jednej z rzek lub nad stawami - poza murami. W łaźni najczęściej było kilka beczek lub większych konwi, do których wlewano podgrzaną wodę. Aby uzyskać intymność, poszczególne beczki były oddzielone płachtą płótna. Bogatsi mieszczanie mogli mieć oddzielne pomieszczenia. Początkowo kobiety wspólnie kąpały się z mężczyznami.

Za niewielką opłatą (a w wypadku ubogich nawet bezpłatnie) można było tam poddać się niezbędnym zabiegom higienicznym i skorzystać z usług fryzjerskich. Obsługujący łaźnię łaziebnik (później był cech łaziebników) na ogół potrafił udzielać prostych porad medycznych, wykonywać mniej skomplikowane zabiegi lekarskie (na przykład puszczanie krwi, wyrywanie zębów) czy też zalecić przyjmowanie rozmaitych medykamentów. Można było także dostać jadło i napitek. Z łaźni korzystali wszyscy mieszczanie, członkowie zaś cechów, ich współpracownicy i uczniowie byli nawet swoimi wewnętrznymi przepisami zobowiązani do jej systematycznego odwiedzania w każdą sobotę.

Laźnia była dobra inwestycją i chętnie budowaną. Zyski tygodniowe wynosiły ok. 20 -30 gr. Ale bardzo podatną na spalenie, ze względu na konieczność ciągłego grzania wody do kapieli.

Prawdopodobnie w Oleśnicy wzorem innych miast - w łaźni oferowały swoje usługi prostytutki. Kobiety te były chronione i licencjonowane. Ich "działalność" była legalna i podlegała opodatkowaniu. Podatki od nich uzyskiwane stanowiły znaczące źródło publicznych dochodów miasta. Prostytucja uległa ograniczeniom po pojawieniu się syfilisu (we Wrocławiu w 1496 r.) i reformacji.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI