Marek Nienałtowski
W kościele św. Jerzego w Oleśnicy odnaleziono uszkodzone pożarem płyty inskrypcyjne z XVII-XVIII w. Czy powinny trafić do Lapidarium?
12.11.2021 r.

Remigiusz Szczuraszek pomagając przy organizacji festiwalu OFCA w kościele św. Jerzego dostrzegł leżące pod ścianą jakieś kamienne płyty. Odwrócił je i wtedy ukazał się na jednej ledwo zauważalny herb Wirtembergów oleśnickich, zaś na dwóch pozostałych - widoczne ślady inskrypcji. Dziwne jest, że nikt wcześniej o nich nie wspomniał. Widocznie ekipa odbudowująca kościół św. Jerzego nie wywiozła je jako gruz - uznała, że są one cenne dla historii.

Zbigniew Podurgiel na podstawie tylko zdjęć sądzi, że powierzchnie płyt(y) mogły popękać pod wpływem wysokiej temperatury, stąd nieczytelny herb i inskrypcje. Czyli można sądzić, że miało to miejsce 24/25 stycznia 1945 r. w trakcie pożaru kościoła. Gdyby ta płyta znajdowała się w kościele NMP - byłaby wspomniana w literaturze. Natomiast o płycie z kościoła św. Jerzego wiszącej na ścianie i poświęconej księciu oleśnickiemu z rodu Wirtembergów nie wspomniano.


Pozostałości po herbie Wirtembergów oleśnickich z okresu przed 1705-1707 r. Fot. Remigiusz Szczuraszek


Jakiś fragment inskrypcji, której nie próbowałem odczytać. Fot. R. Szczuraszek


Kolejny fragment inskrypcji. Tym razem łatwiej odczytać skrót D.G.D. - "Z Bożej Łaski Książę..." i dalej powinno pojawić się imię.
Raczej mogły to być imiona Sylwiusza Nimroda lub jego syna Sylwiusza Fryderyka, a może Chrystiana Ulryka, który
krótko mógł mieć do czynienia z kościołem św. Jerzego w latach 1700-1704. Fot. R. Szczuraszek

Reasumując, są to znacznie uszkodzone pożarem fragmenty płyty poświęconej księciu wirtembersko-oleśnickiemu. Nie była to chyba płyta epitafijna, a raczej odnosząca się do jakiegoś zdarzenia, mającego miejsce w kościele (?) w latach ok. 1660 -1704. Fragmenty te raczej nie zostaną ponownie zawieszona na ścianie kościoła - może powinny trafić do powstającego Lapidarium. Chociaż wtedy istniejące inskrypcje ulegną zatarciu po kilkunastu latach. Także do lapidarium mogłaby trafić płyta nagrobna z 1794 r. leżąca na ziemi w kościele św. Jerzego.

Mam nadzieję, że znawca łaciny z zachowanych resztek inskrypcji odczyta jakąś istotną informację, przybliżającą historię płyty.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI