Marek Nienałtowski
Zagadka z wieży koścoła NMP i św. Jerzego
27.08.2019 r.

Poniżej widać ażurowy hełm wieży kościoła. Zdjęcie pochodzi z ok. 1963 r. W tym czasie, zgodnie z istniejącą literaturą, nie prowadzono w kościele jeszcze żadnych prac remontowych. Dlatego konstrukcja pokazana niżej (z lewej) może pochodzić sprzed 1939 r. A może nawet z ok. 1933 r., czyli z okresu znaczącego remontu kościoła. Być może prace na wieży były kontynuowane do czasów wojny.

Fragment zdjęcia wieży kościoła NMP i św. Jerzego
z kolekcji Adama Fedorowicza
Fragment widokówki z ebay.de z około 1930 r.
Fragment widokówki sprzed 1930 r. widać znaczące uszkodzenia wieży i brak barierek na drugim poziomie widokowym. Widokówka ze zbioru Adama Fedorowicza

Widać, że na wieży w miejscu pokazanym strzałkami umieszczono barierkę o wysokości zbliżonej do barierek na pierwszym i drugim poziomie tarasu widokowego. Ne wiadomo, czy mają one taką samą konstrukcję jak barierki niżej umieszczone. Nie wiem, do czego one służyły. Czy miały zwiększyć bezpieczeństwo pracowników pracujących na wierzchołku hełmu?

Na lewym zdjęciu widać dodatkowo wystające z hełmu dwie belki drewniane o przekroju kwadratu. Nie wiadomo, czy wystawały one też po przeciwnej stronie. Czy można je było przesuwać, aby mocno wystawały na zewnątrz wieży. Jeśli tak - można mniemać, że do ich końców mocowano krążek i służyły do wciągania na wieżę lekkich materiałów budowlanych. Widać, że kwadratowy otwór w wieży miał powierzchnię większą niż powierzchnia przekroju belki, co ułatwiało jej przesuwanie. Może one służyły do zabezpieczania pracy osoby wykonującej czynności niżej? Nie będę dalej zgadywał, bo nie znam tej problematyki. Wiadomo, że wówczas wszelkie prace remontowe na wieżach wykonywano stawiając rusztowania.

Wobec tego kieruje pytanie do osób znających zagadnienia remontu wież - po co ta konstrukcja powstała? Może podobna konstrukacja istniała na wieżach w innych miastach?

Dodano 27.08.2019 r.

 
Hełm z 1954 r. Prostokątne otwory w górnej części
Hełm z 1963 r. Niewielkie otwory, wystające belki
Fragment zdjęcia z 2006 r. Źródło

Remigiusz Szczuraszek, z którym współpracuję już od jego czasów gimnazjalnych, dostrzega bardzo często więcej niż ja.

Napisał:
"Wydaje mi się, że te barierki na powyższym zdjęciu są wzmocnieniem hełmu, którego sam szczyt był remontowany. Widać różnice pokrycia hełmu pod barierkami i nad barierkami, czyli sam hełm składał się jakoby z dwóch osobnych części ((z lewej). Jeżeli moja teoria jest prawdziwa to pytanie - kiedy wymieniano sam szczyt wieży? Po wojnie cała wieża ma jedno pokrycie, czyli stała się ponownie jedną częścią, więc pozbyto się barierek. Mam nadzieje, że dość zrozumiale się wypowiedziałem, ale na wszelki wypadek dodałem współczesne zdjęcie (z prawej)

Pozdrawiam
Remigiusz Szczuraszek

Zbigniew Podurgiel pamięta, że rusztowania przy wieży stały w 1969-1970 r. Może wtedy wykonano naprawę wieży i usunięto barierki.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI