Marek Nienałtowski
Ostateczny koniec cmentarza żydowskiego w oleśnicy

Miałem jakąś nadzieję, że na terenie byłego cmentarza żydowskiego stanie jakiś kamień, obelisk itp., upamiętniający to miejsce. Jednak tak się nie stało. Teren cmentarza wraz z otaczającym terenem został sprzedany prywatnej osobie. Nie wiadomo co na na nim powstanie. Z planu zagospodarowania przestrzennego dla Oleśnicy wynika, że może to być jedynie park, trawnik, teren zadrzewiony. Jednak często plany zgospodarowania ulegają zmianie i może kiedyś na cmentarzu wyrośnie jakiś dom. Obecnie trwa nawożenie ziemi, w celu jego podwyższenia lub wyrównania. Poniżej, na fotografiach widać ten teren po nawiezieniu ziemi. Zadrzewienie terenu nie pozwala ocenić, czy również nasypano ziemi bezpośrednio na teren kirkutu.

Kliknij, aby powiększyć
 
 
Fot. P. Pawłowski

Chcąc ratować resztki pamiątek przed zasypaniem - viceburmistrz Piotr Pawłowski (z wykształcenia jest m.in. teologiem i politologiem - stąd zainteresowanie i szacunek dla innych religii) wizytował ten teren, sfotografował resztki macew znajdujących się głównie w byłym kanale Oelsbach (efekt niżej), zatem polecił służbom miejskim odkopać je i przewieźć w bezpieczne miejsce.

Kliknij, aby powiększyć
 
 
Fot. P. Pawłowski

I tak się stało - resztki ich stoją obecnie na ogrodzonym terenie.

Kilka uszkodzonych macew - wszystko, co pozostało po cmentarzu żydowskim w Oleśnicy.

Macewa z niemieckim napisem.
Macewa z napisem hebrajskim, z drugiej strony powtórzenie w j. niemieckim.

Można mieć nadzieję, że zachowane resztki macew nie pozostaną na zawsze w pokazanym miejscu. Może trafią ponownie na teren cmentarza na jakiś rodzaj ekspozycji i mieszkańcy przypomną sobie, że dawną Oleśnicę zasiedlali także Żydzi.


Cmentarz dalej widnieje w spisie zabytków. W Programie opieki nad zabytkami Miasta Oleśnicy w latach 2007-2010 w dziale ZABYTKI NIERUCHOME W GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW napisano:

ul. Leśna
- cmentarz żydowski, założony w 1823 r. (pierwsze pochówki 1826 r.), zamknięty po 1945 r., nie użytkowany (teren przekazany Gminie Żydowskiej).

Jednak powyższe sformułowanie nie jest zgodne z faktami - Gmina Żydowska nie otrzymała tego terenu. Starali się go odzyskać w 2002 roku, ale pomylili cmentarze (wystąpili o cmentarz poniemiecki). Teren ten, jako przejęty w latach 1950 - 1960 przez wojsko, był zarządzany przez Agencję Mienia Wojskowego. Ona sprzedała go, razem z (byłym?) cmentarzem mieszkańcowi Oleśnicy.

Budzi także wątpliwości sformułowanie - zamknięty po 1945 r. Władze Oleśnicy powinny wiedzieć kiedy MRN zamknęła cmentarz. Może zapis powinien brzmieć: nieużytkowany od 1945, zamknięty w 1969 r.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI