Marek Nienałtowski
Raul Koczalski koncertuje w Oleśnicy w 1897 r.

7 kwietnia 1897 r. koncertuje w Oleśnicy w sali widowiskowej hotelu Pod Złotym Orłem cudowne dziecko polskiej pianistyki - 12. letni wówczas Raul Koczalski. Poniżej ogłoszenie prasowe (źródło A. Drożdżewska) zapowiadające występ.

Raul Koczalski w wieku 12 lat posiadał order „Lwa i Słońca” szacha perskiego, medal sułtana tureckiego, tytuł „Nadwornego pianisty” króla hiszpańskiego i kilkanaście innych medali i tytułów.
Żródło zdjęcia A. Drożdżewska


Pianista i kompozytor polski, ur. 3 marca 1885 r. w Warszawie. Naukę muzyki rozpoczął pod kierunkiem matki. Mając 3 lata po raz pierwszy wystąpił publicznie, po czym wraz z rodzicami udał się do Petersburga. Tam grał przed Antonim Rubinsteinem, który zapowiedział mu wielką przyszłość. W 1891 r. rozpoczął studia we Lwowie.

W 1896 r. dał swój tysięczny koncert (Lipsk). Rok później koncertował w Oleśnicy. Już wówczas dysponował repertuarem obejmującym kilkadziesiąt utworów Bacha, Beethovena, Czajkowskiego, Godarda, Händla, Liszta, Mendelssohna, Mozarta, Paderewskiego, Rubinsteina, Schuberta, Saint-Saënsa, Webera i Chopina.

Do wybuchu I wojny światowej koncertował po wielu krajach Europy, zdobywając sławę i uznanie. Podczas I wojny światowej był internowany w Niemczech jako obcokrajowiec. W latach międzywojennych mieszkał w Niemczech.


R. Koczalski w 1914 r.

Cieszył się tam wyjątkową popularnością i uznawany był za największego chopinistę świata. Stamtąd udawał się m.in. na koncerty do Polski. Okres II wojny światowej spędził w Berlinie, internowany z rozkazu Goebbelsa. W 1945 r. zamieszkał w Poznaniu, gdzie przyjął stanowisko profesora fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Zm. 24 listopada 1948 r. w Poznaniu.

Przypominam, że hotel Goldenen Adler znajdował się w rynku. Wejście do sali widowiskowej (restauracji, kawiarni) znajdowało się, być może, z drugiej strony - od ul. Okrężnej (obecnie ma tam swoje biura Bank PKO?). Wraz z rozwojem linii kolejowych funkcja hotelowa zanika. Pokoje wynajmują firmy na biura. Wraz z rozwojem kultury muzyczno-teatralnej hotel jest bardziej znany z wynajmowania sali na koncerty muzyków, chórów, przedstawień teatralnych, spotkań z ciekawymi ludźmi itp.



Budynek hotelu Pod Złotym Orłem.

Bilety na ten i inne koncerty kupowano w sklepie Grüneberga, istniejącym od 1851 r. przy Rynek 50 (papierniczy, księgarnia, mała biblioteka, artykuły piśmiennicze, nuty, wydawanie widokówek, a od 1933 r. również maszyny do pisania).

Dodano 13.02.2015
Okazuje się, że R. Koczalski miał w Oleśnicy dwa koncerty, również 8 kwietnia. Czyli przebywał w Oleśnicy dwa dni i zapewne spał w w hotelu Pod Złotym Orłem.


Ogłoszenie z Lokomotive an der Oder z 5. 04. 1897 r.

Literatura
Drożdżewska A. Życie muzyczne w Oleśnicy w XIX w. Praca magisterska. Wrocław 2004

http://www.bn.org.pl/chopin/index.php/pl/pianists/bio/14


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI