Poszukiwana Charlotte Koberstein
Dodano 20.10.2020 r. Już znaleziona

Niżej pokazano dwa skany drzeworytów (oryginały w zbiorach Marka Górnickiego) podpisane Charlotte Koberstein. Pod pierwszym z nich widnieje podpis Charlotte Koberstein Oels I. Schlesien Wilhelmstr. 7. Mogło to wskazywać na związek artystki z Oleśnicą. Niestety, osoba o tym nazwisku nie figuruje w spisach mieszkańców Oleśnicy z 1921 i 1935 r. Być może nie jest ona związana z Oleśnicą? Może mieszkała w powiecie lub we Wrocławiu? A podpis Oels i Wilhelmstrasse 7, czyli związek z Oleśnicą, ma sugerować miejsce pokazane na drzeworycie. Chociaż dom przy Wilhelmstr 7 (nieistniejący) całkiem inaczej wyglądał. Widniejący w głębi zamek z przyporami w żadnym stopniu nie przypomina oleśnickiego.

Na tym drzeworycie widnieje także nazwisko Rabbs (dalej wyjaśniono, że Rabs to zamek, widniejący na drzeworycie) i data 1928 r. Kto podpisuje się z autorem?

Może odezwie się ktoś z czytelników, mających drzeworyt z tym samym podpisem i zna jakieś fakty z życiorysu artystki lub potrafii więcej powiedzieć o wartości artystycznej obu drzeworytów.

Dodano 16.02.2014 r.
Do treści tej odsłony odniósł się dr hab. Piotr Oszczanowski (dziękuję!) podając, że zamek na powyższym drzeworycie znajduje się w miejscowości Raabs w Austrii http://de.wikipedia.org/wiki/Burg_Raabs_an_der_Thaya.  Czyli podpis Raabs 1928 oznacza miescowość i datę wykonania rysunku (drzeworytu?).

Można więc sądzić, że dalsza część podpisu jest nazwiskiem autorki i miejscem jej zamieszkania. Może zamieszkiwała w Oleśnicy okresowo (tak jak Helma Fischer związana ze zmieniającym miejsce pracy ojcem), skoro nie ma jej w spisie mieszkańców. Może jej prace były zamieszczane ok. 1928 r. w gazecie oleśnickiej Lokomotive an der Oder i tam należałoby szukać dalszych informacji. Miejmy nadzieję, że prace Ch. Koberstein nie zaginęły i kiedyś się przypadkowo pojawią.

Dodano 17.10 2020 r.
H. Koberstein wykonał obraz Cecylii, żonę następcy tronu, dlatego sądziłem, że Charlotte może być członkiem tej rodziny. Szukając natrafiłem na informację (http://box2017.temp.domains/~terrykob/Koberstein%20Genealogie.pdf), że: Charlotta: * 8.12.1900. Zeichenlehrerin in Stettin an der Mittelschule 1931/32 - czyli urodziła się 8.12.1900 r i była w latach 1931/32 nauczycielką rysunku w średniej szkole w Szczecinie.

Dodano 20.10.2020 r.
Te informacje wysłałem do niemieckiego genealoga Klausa Liwowsky, który od ok. 20 lat przysyła mi interesujące informacje genealogiczne i historyczne. Tym razem podał mi poniższe rozszerzenie informacji o artystce, jej rodzinie i dalszym losie. Dziękuję!!!

"Urodziła się 8.12.1900 r. w Szczecinie i otrzymała imiona: Charlotte Alwine Bertha Ella. Jej ojcem był zamożny kupiec Johannes (Georg Ludwig) Koberstein. Jej matką była Ella (Ida Emma) Weissig. Byli protestantami. Ojciec handlował margaryną i w 1916 r. był właścicielem Fabryki Margaryny Koberstein & Co. Stettiner. Około 1900 roku kupił dom na Augustastraße 55 w Szczecinie. Mieszkali na pierwszym piętrze.

Charlotte poślubiła 4.8.1935 r. urodzonego w Hamburgu handlarza dziełami sztuki Johannesa (Friedrich August) Diebenowa (* 25.4.1889) w Szczecinie. małżeństwo nie trwało długo i Charlotte ponownie przyjęła nazwisko Koberstein. Mieszkała w Szczecinie w domu swoich rodziców przy Augustastraße 55. https://digitale-bibliothek-mv.de/viewer/image/PPN770593895_1932/194/.

Pod koniec II wojny światowej uciekła do małej miejscowości Moritzfelde nad jeziorem Madüsee w pobliżu Szczecina. Została ranna w nalocie bombowym i zmarła w szczecińskim szpitalu 8.3.1945 roku. Jej ojciec wtedy już nie żył. Jej matka (*1874) została wysiedlona ze Szczecina wraz z synem Hansem Georgem (*1902) w latach 50-ch i zamieszkała w Stade. Charlotte była akademicką nauczycielką rysunku, więc studiowała. Niestety nie mogłem się dowiedzieć gdzie".

Jednocześnie załączył gazetową kopię zdjęcia uczniów i nauczycieli z Liceum dla Dziewcząt z Oleśnicy z 1929 r., na którym strzałką zaznaczył jej postać.


Fotografia z Groß Wartenberger Heimatblatt 23 Juli 1980 Nr. 7

Daje to podstawy do powiązania Charlotty z Oleśnicą w latach ok. 1927 -1930. Być może, po skończeniu studiów artystycznych znalazła pracę w tym liceum i uczyła rysunku. Klaus Liwowsky ma dostęp do książki adresowej z 1928 r. i tam nie znalazł jej nazwiska, czyli tylko wynajmowała mieszkanie przy ul. Sienkiewicza 7. Gdy zwolniło się miejsce w średniej szkole w Szczecinie - wyjechała tam i już pracowała w 1931 r.

Tak więc, znamy podstawowe informacje o artystce, ale nie wiemy nic o innych jej pracach. Może tę wiedzę mają blogierzy w Szczecinie. Popytam.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI