Marek Nienałtowski
Herby z ratusza

Wewnątrz ratusza, w ściany drugiej i trzeciej kondygnacji klatki schodowej wmurowano w 1892 r. płyty piaskowcowe z płaskorzeźbami manierystycznymi z ok. 1604 -1618 r., które podczas remontu Bramy Wrocławskiej w 1888 r. (i może rozbierania pozostałych bram miejskich w 1868 r.) zostały z nich zdjęte i zapewne przechowywane w Ratuszu. Od dawna sądzono (Kurt Bimler), że to Gerhard Hendrik był ich autorem. Potwierdził to ostatnio Piotr Oszczanowski [1] i dodał, że w 1958 r. w zburzonym budynku Ratusza znajdowało się jeszcze 7-8 piaskowcowych reliefów oraz tablic wypełnionych inskrypcjami. Zachowało się tylko 5 z nich.

 

Płyta z rzeźbionymi herbami Elżbiety Magdaleny z Piastów legnicko - brzeskich i pierwszej żony księcia Karola II, Katarzyny Berkovej z Dube i Lipy (Sternberku - Czechy) - podtrzymywane przez gryfy

 

Herb Elżbiety Magdaleny córki Jerzego II Piasta - księcia legnicko-brzeskiego.
Herb Katarzyny Berkowej z Dube i Lipy (Sternberk).

Płyta z rzeźbionymi herbami księcia Karola II Podiebrada i jego żony Elżbiety Magdaleny z Piastów legnicko-brzeskich podtrzymywane przez putta.


Herb księstwa ziębicko-oleśnickiego (Karola II Podiebrada). W powiększeniu widoczny orzeł księstwa oleśnickiego (prawy górny).
Herb Elżbiety Magdaleny córki Jerzego II Piasta - księcia legnicko-brzeskiego.

Płyta z rzeźbionym kartuszem inskrypcyjnym. Dwa putta podtrzymujące mitrę książęcą nad tarczą z łacińskim wersetem biblijnym (Przysł. 18,10). P. Oszczanowski sądzi, że jest to także dzieło Hendrika lub rzeźbiarza z jego otoczenia

Dwie płaskorzeźby z herbami Oleśnicy powstałe ok. 1600 r. - umieszczone w pozostałych dwóch bramach - zostały po ich rozebraniu w 1868 przeniesione do ratusza. Niewykluczone, że jeden z nich znajdował się na budynku Ratusza. W aktualne miejsce rozmieszczenia trafiły zapewne w 1892 r.

Na obu herbach - orły trzymają wstęgę. W innych wersjach, w tym obecnie używanej - orzeł stoi na wstędze.

Herb powyższy z lewej jest wg P. Oszczanowskiego dziełem Hendrika (wymaga konserwacji), ten z prawej produktem jego ucznia.

Na ostatnim zdjęciu herbu - zabytku, widoczne są ślady malowania klatki schodowej ratusza z 2000 r. Codziennie obok tego herbu przechodzą petenci i zwiedzający Ratusz, jakie wnioski wyciągają? Pomimo licznych interwencji i ostatnio interpelacji radnego W. Piechówki - władze miasta (codziennie od 10 lat przechodzące obok herbu) nic nie zrobiły, aby doprowadzić do usunięcia tych plam. Przy końcu 2011 r. ogłoszono przetarg na ich oczyszczenie. Nie znam jego rezultatu, ale minęło 21 lat, od czasu, gdy herb miasta Oleśnicy został zabrudzony.

Literatura:

1. Oszczanowski P., Złoty medalion oprawiony czterema diamentami, Wrocław 2012
2. Katalog Zabytków sztuki w Polsce. Oleśnica, Bierutów i Okolice. Red. Pokora J., Zlat M., Warszawa 1983


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI