Marek Nienałtowski
Błędne herby Oleśnicy na mównicy
07.11.2023 r.

Z okazji obchodów 84. rocznicy agresji Niemiec na Polskę wyciągnięto skądś mównicę niżej pokazaną i ustawiono obok pomnika "Golgota Wschodu". Na niej widać dwa herby - jeden na ścianie czołowej, a drugi na ścianie bocznej. Oba są błędne i niżej wskażę na szczegóły. Należy zaznaczyć, że te herby występują w wielu insytucjach Oleśnicy.

Oficer WP przy mównicy z błędnym herbem Oleśnicy
Błędne dwa herby - jeden na ścianie czołowej mównicy, drugi z jej boku. Oba zdjęcia pochodzą z Panoramy Oleśnickiej. Fot. Grzegorz Huk

Pokazane herby mają szereg błędów, które powstały na skutek braku heraldycznej wiedzy u burmistrza Bronsia.

  1. Tarcza pokazanego wyżej z prawej herbu ma inny kolor niż przyjęty uchwałą nr XL/309/2006 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 28 kwietnia 2006 r. Powinien to być kolor czerwony, jak na herbie z boku pulpitu.
  2. Orzeł św. Jana jest zbyt mały w stosunku do powierzchni tarczy. Jest to błąd, z powodu którego herb nie byłby przyjęty przez Komisję Heraldyczną. Należało powiększyć orła św. Jana wraz z szarfą, na której znajduje się napis S+IOEVAN.
  3. Orzeł św. Jana od zawsze był pokazywany jako całkowicie biały. Błędem jest pokazanie nóg orła w kolorze złotym (żółtym).
  4. Szarfa z napisem S+IOEVAN od zawsze miała srebrny (biały) kolor. Błędem jest wypełnienie szarfy kolorem złotym (żółtym). Szarfa została skopiowana z wąskiego herbu. Po przeniesieniu na powyższą tarczę można było zmienić jej kształt, aby pasowała do okrągłego kształtu dolnej części tarczy. Nikt z otoczenia burmistrza nie wiedział, że kształt szarfy można dowolnie formować.
  5. Herb umieszczony z boku tarczy jest nieprawidłowy - ma zbyt wąską wydłużoną tarczę. Nie był przyjęty uchwałą nr XL/309/2006 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 28 kwietnia 2006 r., dlatego nie powinien być nigdzie używany.
  6. Obecnie rysunki herbów są wykonywane komputerowo. Taki herb wykonałem wstępnie w programie Corel Draw w 2003 r. Po korektach wybitnego znawcy artysty-heraldyka Tadeusza Gajla, Burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński doprowadził do jego wysłania do Komisji Heraldycznej i został przez nią zatwierdzony. Niestety, nastąpiło to już po zmianie burmistrza na J. Bronsia, który wszystko robił, aby herb nie został przyjęty przez Radę Miasta. Okłamał swoich radnych, twierdząc, że zmiana rysunku herbu doprowadziła do zmiany herbu. Jest to nieprawda, gdyż KH MSWiA nie wyraziłaby zgodę na przyjęcie takiego herbu. Dlatego jego radni byli przeciwni przyjęciu tego komputerowego herbu. Po zmianie burmistrza herby i flagi powinny być przyjęte.
  7. Niżej piękny herb Oleśnicy, który powinien znajdować się na mównicy i zastępować te błędne herby w całej Oleśnicy.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI