Tablo rezerwisty z Batalionu Jegrów nr 6 z Oleśnicy z 1894 r.
28.09.2020 r.

Kolekcjoner oleśnicki Marek Górnicki dał mi do skanowania i umieszczenia na stronie (dziękuję!) nieznane wcześniej tablo rezerwisty. Zazwyczaj bywały tabla grupowe rezerwistów - wszystkich, którzy odchodzili w określonym roku. Tabla te wykonywali miejscowi fotografowie. Link do nich podałem niżej. Poniższe tablo różni się, gdyż zostało wykonane przez firmę dla wszystkich rezerwistów Batalionów Jegrów w Niemczech. Jednocześnie firma przyjmowała zamówienia od poszczególnych batalionów na dedykowane tabla, na których wymieniana jest nazwa batalionu i daty odbywania służby. Rezerwista tylko wklejał swoje zdjęcie, wykonane może w atelier Otto Muecke. Być może, że miejscowy kaligraf (A. Groeger?) napisał (narysował) na pasku papieru imię i nazwisko rezerwisty. Potem pasek przyklejono na tablo.


Tablo rezerwistów 50 x 35,5 cm. Klikaj na dowolne ilustracje, aby powiększyć.

Rezerwista Ernst Anter służył w latach 1891-1894 w 4. kompanii 2. Śląskiego Batalionu Jegrów nr 6 w Oleśnicy (wcześniej napisałem Knter? Kanter? - dziękuję Wiolettcie-Adwenie za odcyfrowanie, że pierwszą literą w nazwisku było A, a nie K). Na 10 obrazkach pokazano życie żołnierzy od początku służby do pożegnania z jednostką. Nie podjąłem się tłumaczenia tekstów opisujących poszczególne ilustracje. Liczę na pomoc czytelników.

Producentami tabla byli: Commiss. Verlag. d. Lechmans`schen - buchdr. Verlagbuchhdlg. Dresden oraz Farbendruck von W. Habelberg, Berlin. Być może, że ich tabla były za drogie, bo później już rezerwiści wykonywali tabla w oleśnickich zakładach fotograficznych. Niżej dwa przykłady:

Inne tablo z tej jednostki, też z 4. kompanii, ale z 1909 r.

Tablo z 2 kompanii tej jednostki z 1908 r.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI