Marek Nienałtowski
Jerzy Głuszek napisał książkę o historii piastowskich książąt oleśnickich
19.12. 2016 r.

Jerzy Głuszek ma różnorodne zainteresowania - maluje (miał wystawy swoich prac w Oleśnicy), jest też filatelistą oraz numizmatykiem. Numizmatyka wymaga wiedzy historycznej, szczególnie głębokiej, gdy dotyczy brekteatów, kwartników i halerzy bitych w Oleśnicy, Namysłowie, Wołowie, Koźlu i bitych dla Trzebnicy, Sycowa i Milicza. Monety te były bite przez książąt oleśnickich począszy od pierwszego z nich Bolesława I po ostatniego - Konrada X. Chcąc zidentyfikować różnorodne monety pojawiające się na giełdach należało znać historię Piastów głogowskich i wywodzących się z nich Piastów oleśnickich.

Kilkuletnie poszukiwania literaturowe i pobyty w archiwach oraz Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, zaowocowały wydaniem przed kilkoma dniami książki Znane i nieznane dzieje Piastów oleśnickich w latach 1312-1492 r. Liczy ona 219 stron i obejmuje losy wszystkich książąt oleśnickich oraz córek Konrada I, III, V i IX. Nakład książki wynosi tylko 200 egz.

Okładka zaprojektowana przez J. Głuszka
Spis treści

Jak wynika ze spisu treści autor najobszerniej opisał życie Konrada I i Konrada IV - biskupa. Temu ostatniemu poświęcił aż 40 stron, chcąc "poprawić nadszarpnięty wizerunek księcia Konrada IV, biskupa wrocławskiego, złośliwie odmalowany przez Jana Długosza, który z osobistych powodów nie darzył sympatią oleśnickiego księcia".

W każdym rozdziale zawarte są także nieznane oleśniczanom fakty dotyczące historii Oleśnicy. Pojawiają sie też zdjęcia nieznanych dokumentów z przywieszonymi pieczęciami. Również pokazano nieznane lub mało znane monety. Chyba najciekawszym zdarzeniem odkrytym przez autora jest prawdopodobny pobyt 24 lipca 1404 r. króla Władysława Jagiełły w zamku oleśnickim. Treść każdego rozdziału oparta jest na wiarygodnej literaturze niemieckiej i polskiej.

Przedstawiam tylko anons książki. Jej promocja odbędzie się 20 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 w sali BiFK na ul. M. Reja 10. Wtedy będzie można także kupić książkę. Celowe byłoby umieszczenie na witrynie BiFK (lub innej) zdjęć dokumentów, pieczęci i monet w większych wymiarach, gdyż niosą one ważną informację.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI