Promocja książki Jerzego Głuszka
"Monety i medale książąt oleśnickich 1498-1792"

16 września o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się promocja kolejnej książki znanego oleśnickiego numizmatyka. Jest ona swego rodzaju numizmatycznym kompendium wiedzy w zakresie historii i numizmatyki księstwa oleśnickiego, skierowana do pasjonatów numizmatyki śląskiej.


Z prawej strona tytułowa, z lewej tylna.
Redakcja tekstu: Jerzy Głuszek, Projekt okładki: Jerzy Głuszek, Projekt graficzny i DTP: Jerzy Maciński. Druk - Urdruk, 359 stron

W książce, którą podzielono na dwa rozdziały skatalogowano prawie 700 typów odmian monet i medali książąt oleśnickich Pierwszy rozdział obejmuje lata 1498-1648 i dotyczy monet wybitych przez Podiebradów w mennicach księstwa ziębicko-oleśnickiego w Wołowie, Złotym Stoku i Oleśnicy. Drugi obejmuje okres panowania wirtemberskiej gałęzi książąt oleśnickich w latach 1649-1792 i opisuje monety wybite w mennicach w Oleśnicy i Bierutowa, a także z okresu, kiedy Karol Fryderyk był opiekunem nieletniego księcia Karol Eugeniusza i bił monety w tamtejszej mennicy ze swoją podobizną.

Zdjęcia skatalogowanych numizmatów zostały zestawione chronologicznie według dat ich emisji i kolejności panowania poszczególnych książąt. Każde zdjęcie zostało opatrzono opisem strony awersu i rewersu. Praca nad książką trwała ponad 5 lat. Autor przeprowadził bardzo szeroką kwerendę w wielu muzeach Polski, Czech, Niemiec i Austrii wyszukując te placówki, które posiadały w swych zbiory numizmaty książąt księstwa oleśnickiego.

Wśród numizmatów mennic księstwa oleśnickiego szczególnie okazale prezentują się medale wykonanych przez wspaniałego rytownika Johanna Neidhardta, który stał się jakby kronikarzem historii księstwa wirtembersko-oleśnickiego. Wszystkie medale wykonane przez tego medaliera dla książąt oleśnickich zostały ujęte w tym opracowaniu.

Dotychczas wiele medali dotyczących księstwa oleśnickiego przedstawianych w literaturze są kopiami z kopii. W książce są one w znacznym stopniu kopiami z oryginalnych medali ze zbiorów autora i muzealnych. Powstaje większa możliwość ich analizy, a szereg z nich widzimy po raz pierwszy.

Niżej kilka stron z książki

   
   
   

To już trzecia książka J. Głuszka z zakresu numizmatyki poświęcona monetom powiązanych z historią naszej "małej ojczyzny". Prawie trzy lata trwały prace nad gromadzeniem materiałów i zdjęć do tej książki. Zbiegły się one z okresem pandemii koronawirusa. Muzea zostały okresowo zamknięte, pozbawiając dostępu do pozyskania materiałów muzealnych w postaci zdjęć o dużej rozdzielczości. Kiedy muzea zostały otwarte, to okazało się, że za prawa autorskie do zdjęć trzeba płacić (w Europie od 20-30 euro, a w Polsce 100 zł). Jednak największe problemy powstały podczas oddania książki do druku, gdyż wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie spowodowała kryzys energetyczny i koszty druku książki wzrosły kilkakrotnie, zmuszając autora do wydania limitowanej edycji książki do 60 szt. Aby zebrać fundusze na sfinansowanie druku, autor zorganizował w sierpniu b.r. wystawę malarską w oleśnickim MOKiS-ie pt. "Pejzaże oleśnickich ulic". Dochód uzyskany ze sprzedaży tych obrazów został przeznaczony na pokrycie kosztów wydrukowania tego katalogu.

Dla uhonorowania osób, które zakupiły obrazy i w ten sposób przyczyniły się do wydrukowania książki, przygotowane zostały egzemplarze z numerowanymi exlibrisami od 1 do 20. Ma nadzieję, że tak jak przy poprzednich edycjach jego książek monograficznych, tak i teraz, dyrektorzy oleśnickich placówek kulturalnych zakupią książki do bibliotek szkolnych w celu krzewienia bogatej historii ziemi oleśnickiej.

Dodano 17.09.2022 r.


Burmistrz Bronś, który nie dał ani grosza na tę książkę oraz wcześniejsze wydane przez Jerzego Głuszka
- przyszedł na promocję, aby zabrać głos i się promować. Źródło: Olesnica24.com


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI