Marek Nienałtowski
Bzdury o historii Domu Wdów w Oleśnicy
12.04.2022 r.

Wysłuchałem prezentacji multimedialnej autorstwa Paucis Verbis o kolejnym "spacerze historycznym". Tym razem dotyczyła ona Domu Wdów w Oleśnicy i wykonana została na zlecenie Urzędu Miasta Oleśnicy. Kolejny raz zastanawia mnie skąd autorzy przepisują, a może wymyślają te bzdury? Niżej kilka z nich z podanym czasem wystąpienia w prezentacji:

Podano (17 sekunda), że w Domu Wdów mogły mieszkać wdowy wraz z rodzinami. O rodzinach napisano w jednym wydawnictwie oleśnickim z 1995 r. Nie jest to prawda. Jeśli ktoś miał rodzinę - nie mógł się starać o umieszczenie w Domu Wdów. Nie wspominają o tych możliwościach poważne źródła. Dalej (27 s.) słychać, że Dom Wdów wybudowano w połowie XVII w. (co nie jest prawdą!) dzięki wsparciu książęcego rodu Wirtembergów, sugerując, że wybudował go książę Sylwiusz Nimrod, bo tylko on w tym czasie mógł podjąć taką decyzję. Potem przez prawie 2 minuty wspominano osiągnięcia tego księcia, który z tą budowlą nie miał nic wspólnego. Jest to "pompowanie" tekstu, aby zasłużyć na to wysokie wynagrodzeniem, które szczodrą ręką płaci UM Oleśnicy. W trakcie tego wywodu pokazano błędny herb księstwa wirtembersko-oleśnickiego. Jeśli ktoś pisze teksty o Oleśnicy to powinien znać chociażby herby związane z księstwem.


Herb pokazany w polu sercowym nie jest herbem księstwa oleśnickiego

Dopiero w 2 min. 07 s. podano, że "być może" dom wdów wybudował Sylwiusz Fryderyk i jego popiersie krótko pokazano na monecie. Nic więcej o nim nie wspomniano, chociaż to właśnie on wybudował ten budynek. Pisało o tym przynajmniej dwóch osiemnastowiecznych historyków Johann Heinrich Zedler oraz Johann David Köhler. Potwierdził to Gerhard Raff obecny historyk rodu Wirtembergów. Za nimi ja to napisałem na swojej stronie internetowej o historii Oleśnicy i w książce o Wirtembergach. Sekcja Komunikacji Społecznej nie musi niczego czytać, ale powinna przynajmniej znać to, co napisano na witrynie Urzędu Miasta Oleśnicy. Tam w dziale "Zabytki" widnieje informacja, że Dom Wdów został wybudowany w 1683 r. z fundacji Sylwiusza Fryderyka. Widać, że kierowniczka Sekcji Komunikacji, płacąca za te bzdury ok. 8 tys. zł (jak wynika z informacji UM) nawet nie wie, co napisano na witrynie UMO. Jak to ma rozumieć oleśniczanin, który zauważa, że na niej są inne informacje niż w prezentacjach zamówionych przez ten urząd i to w kilku miejscach. Czy to jest normalne?

2 min. 15 sek. - autor stwierdził, że budynek został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem. Jest to niczym nie uzasadnione stwierdzenie. Nie istnieje taka informacja, gdyż budynek został spalony w 1730, a wcześniej nie był opisany. Dalej (2 min. 52 s.) słyszymy, że XVIII w. budynek został przebudowany w duchu baroku. Nie został przebudowany, a odbudowany w duchu baroku po tym jak spalił się doszczętnie. Być może książę Karol Fryderyk partycypował w odbudowie. W trakcie trzeciej minuty słychać, że na początku XX w. budynek uzyskał dach mansardowy. Na widokówce z 1899 r. już jest widoczny mansardowy i zapewne był nim w końcu XVIII. Na początku XX w. tylko na istniejącej mansardzie wybudowano kolejne pokoje, co wynika z analizy widokówek.

Pominąłem dalsze wywody o Domu Wdów, gdyż są oddalone od "spaceru historycznego". Co powinna zrobić osoba z UMO zlecająca i płacąca za te bzdury? Uważam, że powinna żądać wprowadzenia poprawek. Naturalnie, że tego nie zrobi, bo nie ma o tym pojęcia i nie boli ją bezmyślne wydawanie miejskich pieniędzy. Pomimo tego, że pisałem o poprzednich błędach tej firmy (o historii Oleśnicy, historii kościoła zamkowego) autorzy sami ich nie poprawili lub częściowo. Dlaczego mają poprawiać jeśli zamawiający tego nie wymaga. Promocja historyczna Oleśnicy sięga dna. Ratuje ją dyrektor zamku i proboszcz kościoła św. Jana.

Literatura:

Dom Wdów w Oleśnicy


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI