Marek Nienałtowski
Na marginesie ogłoszenia wydrukowanego na początku czerwca 2017 r.
w Chrudimiu (Czechy)

16.04.2024 r.

Historia tego ogłoszenia zaczyna się, gdy burmistrzem Oleśnicy został Michał Kołaciński. Zgłosiłem się w końcu 2015 r. na spotkanie i przekazałem informację, że w 2017 r. będzie 400-setna rocznica śmierci najwybitniejszego księcia oleśnickiego Karola II Podiebrada, że warto byłoby z tej okazji ogłosić rok 2017 Rokiem Czeskim i w tym czasie zorganizować konferencję naukową jemu poświęconą, wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim. Burmistrz M. Kołaciński zgodził się i wyznaczył Michała Skrzypka do koordynacji wszystkich przedsięwzięć. Rok Czeski ropoczął się 10 stycznia 2017 r.


Przekazanie dokumentu 10.01. 2017 r.


Pierwsza część ogłoszenia z podaną datą koncertu
8.06.2017 r. o godz. 18.00

Na początku roku doszło do podjęcia decyzji o przyjeździe do Chrudimia młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Oleśnicy z koncertem. Z części ogłoszenia wynika, że PSM przyjedzie z okiestrą smyczkową, Big Bandem, chórem i solistami. W programie koncertu były utwory J. S. Bacha, G. F. Händla, H. Purcella, F. Chopina i innych. Przybycie PSM do Chrudimia https://www.youtube.com/watch?v=fD68g7aUJAU


Wspólne zdjęcie po zakończeniu koncertu (tu i niżej nie znam autorów zdjęć - z chęcią uzupełnię)


To może próba przed koncertem? Kolejna próba https://www.youtube.com/watch?v=b0-pci_ZdwQ

Po koncercie dyrektorka PSM i kierownik Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej podjęli decyzję o wspólnym koncercie we wrześniu w Oleśnicy. Dlatego pokazuję dalszą część tej historii.


Po koncertach zwiedzanie Pragi

Oleśnicę reprezentowali następujący uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fr. Chopina:

Marcelina Graca, Kamila Sozańska - Gorczyca, Kinga Cugowska, Joanna Cybułka, Anna Gorzelak, Jakub Janik, Jagoda Junik, Wiktoria Kansy, Julia Konarska, Wiktor Kotwa, Bartosz Kurdybacha, Wojciech Kurdybacha, Jacek Łuczek, Amelia Haglauer, Aleksandra Matuszewska, Michał Obiegło, Jakub Olszak, Maciej Olszak, Gabriel Pieronek, Hanna Piskozub, Paweł Ryl, Zuzanna Ryś, Anna Sim, Piotr Strycharczyk, Julia Ścibisz, Bartosz Świątek, Michał Wala, Patrycja Węgrzyn, Michał Wojciechowski i Oliwia Zaręba.

Towarzyszyli im nauczyciele: Agnieszka Pawłowska, Beata Krzenciessa, Monika Mikuś - Machała i Aleksander Bobrowicz. Organizacją po stronie polskiej zajmowali się Michał Kołaciński, burmistrz Oleśnicy, Rafał Wojtczak, tłumacz języka czeskiego oraz Michał Skrzypek, koordynator współpracy z miastem partnerskim Chrudim.

Występ orkiestry z Chrudimia.


16 września 2017 r. Koncert Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej w Oleśnicy "Czesi grają Polskę, Polacy grają Czechów".
Koncert polskiej orkiestry w ramach Roku Czeskiego odbył się już w marcu


19 września 2017 r. odbył się zapowiadany wcześniej wspólny koncert Chrudimskiej Filharmonii Kameralnej
pod kierownictwem Martina Profousa i uczniów Państwowej Szkoły I Stopnia im. F. Chopina w Oleśnicy,
których do występu przygotowała Pani Joanna Litwinienko.


Druga część ogłoszenia dotyczyła mojego odczytu
na temat historii Oleśnicy. Miał się odbyć
dzień po występach PSM

Jak to się stało, że zostałem imiennie zaproszony do Chrudimia? Po zakończeniu międzynarodowej konferencji naukowej odbyło się spotkanie pożegnalne w zamku oleśnickim. Trafiłem do stołu VIP-ów, przy którym siedzieli obaj burmistrzowie, a burmistrzowi Chrudimia towarzyszyły dwie kobiety, chyba z UM Chrudimia. Miałem przy sobie dwa egzemplarze broszurki o historii Oleśnicy w języku czeskim (doprowadził do ich wydania w dużym nakładzie Michał Skrzypek) i dałem je obu kobietom. Potem jeden egzemplarz trafił do rąk burmistrza Chrudimia, który przeczytał, że jestem autorem tekstu broszurki. Wtedy zapytał, czy mógłbym przyjechać do Chrudimia z odczytem. Naturalnie, z chęcią się zgodziłem, a burmistrz obiecał, że przyśle po mnie swój samochód do Oleśnicy.


Okładka broszurki o historii Oleśnicy po Czesku

Wykonałem prezentację na 40 odsłon (tłumaczem miał być Rafał Wojtczak), a przyjechać miałem autobusem razem z młodzeżą z PSM. Jednak śmierć w rodzinie uniemożliwiła mój wyjazd. Zastąpił mnie Michał Skrzypek, który podczas prowadzenia blogu i opracowywania materiałów promocyjnych poznał doskonale historię Oleśnicy. Panu Michałowi dałem dodatkowo dwie książki o Podiebradach mojego autorstwa, aby przekazał je do chrudimskiej miejskiej biblioteki. Jej pracownice, ucieszyły się z tego nabytku, gdyż nic nie wiedziały o Podiebradach oleśnickich.

Zakończenie
Wyżej wspominałem jedynie o zdarzeniach związanych z wydrukowaniem ogłoszenia w Chrudimiu, ale znacząca część roku 2017 była wypełniona gęsto innymi różnymi imprezami w sali BiFK i w innych miejscach [1]. To należy zawdzięczać burmistrzowi Chrudimia Petr Řezníček, burmistrzowi Michałowi Kołacińskiemu, Annie Zasadzie z BiFK, Michałowi Skrzypkowi i innym. Ja i moi przyjaciele, będący na Czarnej Liście burmistrza Bronsia, mogliśmy poczuć, że jesteśmy pełnoprawnymi mieszkańcami Oleśnicy, a nasza wiedza została wykorzystana do promocji Oleśnicy (książki i wystawy). Niestety, w 2019 r. wróciliśmy w stare koryto.

Chrudim jest miastem o mniejszej ilości mieszkańców, ale przerasta Oleśnicę w dziedzinie kultury - trzy muzea z prawdziwego zdarzenia i duża orkiestra symfoniczna. Dlatego znaczna część imprez była wykonana przez Czechów z Chrudimia. Dobrze byłoby, aby nowy burmistrz dążył do powołania chociażby niewielkiej orkiestry i jednego prawdziwego muzeum.

Przed 2014 r. burmistrz Bronś też ogłosił Rok Czeski, ale nie pamiętam, czy odbyła się jakaś impreza? W Chrudimiu napisali "Współpraca powinna dotyczyć głównie młodzieży, kultury i edukacji". Natomiast niedawno widzieliśmy zdjęcia z dwóch wyjazdów do Chrudimia. W obu uczestniczył Marek Kamaszyło i inni radni z ugrupowania burmistrza Bronsia. Nie towarzyszył im tłumacz, nie widać, żeby coś zapisywali i nie pochwalili się w prasie oleśnickiej informacjami o pożytkach z ich wyjazdu. M. in. byli na otwarciu "Chrudimskiego panteonu", czyli odsłonięciu tablic pamiątkowych z nazwiskami najwybitniejszych mieszkańców i kolejnych burmistrzów. Czy z tego wynikł jakiś wniosek dla Oleśnicy? Raczej nie. Może kolejny burmistrz wykona mini panteon - chociażby zawiesi na korytarzach Ratusza zdjęcia z nazwiskami wszystkich "władców" oleśnickich po 1945 r. Wielu z nich zasługuje na pamięć, a już szczególnie np. Franciszek Gawlik, za czasów którego wybudowano drugą Oleśnicę, otworzono muzeum itp. O tym piszę od wielu lat. Jednak wszyscy mają wiedzieć, że to burmistrz Bronś odbudowywał Oleśnicę od 1945 r.

literatura:

1. https://www.facebook.com/rokczeskiolesnica2017/

2. http://olesnica-slaska.blogspot.com/


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI