Piotr Oszczanowski
Casus Żórawiny. Może również Casus Oleśnicy?

29.02.2008 r.

Stałem się posiadaczem książki autorstwa znanego historyka sztuki dra Piotra Oszczanowskiego Casus Żórawiny. Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie około 1600 roku. Wrocław 2007 r. Książka liczy ponad 600 stron. Druk publikacji został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Okładkę przedstawiam poniżej. W książce autor opisuje wspaniały, niewielki kościół w Żórawinie, o którym napisano:

"... I czigodny ten Pan Adam von Hanniwalaldt
obdarzył Żórawinę, budując na niej
Wspaniały kościół, a Boży Dom.
Ozdobił go nadzwyczaj pięknie.
Więc myślę, że podobnego mu
Nie znajdziesz w Niemczech
I na włoskiej ziemi ..."

Był to więc wspaniały kościół, otoczony fosą, wałami (bastionami) i mostami zwodzonymi, posiadający okazałe wyposażenie i wystrój zadziwjający każdego odwiedzającego. Niestety, w połowie XX w. traci swoje wyposażenie i popada w ruinę. Duża część wyposażenia jest ozdobą muzeów wrocławskich lub trafia do magazynów muzealnych. Ozdoby rzeźbiarskie i malowidła ścienne tracą czytelne kontury.

Dlatego nie jest dziwne, że historyk sztuki przystąpił do tworzenia naukowej dokumentacji dzieł sztuki znajdujących się w kościele. I to stanowi główną zawartość ksiązki.

Dlaczego wspominam o książce opisujące kościół w Żórawinie, skoro nie znamy jeszcze historii zabytków Oleśnicy? Wyjaśniam - znajomość zabytków tego kościoła pomaga w identyfikacji zabytków oleśnickich, bowiem istnieją wyraźne związki między dziełami artystycznymi znajdującymi się w Żórawinie i Oleśnicy.

Wiemy, że w oleśnickim kościele zamkowym, zamku oraz Ratuszu znajdują się rzeżby autorstwa Gerharda Hendrika, który także tworzył w Żórawinie. Martin Riedl rzeźbił w drewnie i tworzył stolarkę w obu kościołach. Hans Schneider von Lindau mógł tworzyć fortyfikacje zamku oleśnickiego i kościoła w Żórawinie.

Najbardziej znaczący z rodu Hanniwaldtów - Adam, był przyjacielem księcia ziębicko-oleśnickiego Karola II i uczestniczył w Oleśnicy w jego pogrzebie. Krótko Żórawina nawet należała do Elżbiety Marii Podiebrad i została sprzedana 1660/1661 roku. Tak więc, poprzez tę książkę poznajemy również historię księstwa oleśnickiego.

Jest mi wiadomo, że dr P. Oszczanowski przygotował podobną publikację na temat zabytków oleśnickich i szuka sponsora jej wydania. Jeśli książka o Żórawinie posiada znaczącą ilość "oleśniczanów", to można się spodziewać, że kolejna - będzie zawierać więcej nowych, nieznanych dotychczas informacji o Bazylice Mniejszej, Oleśnicy i księstwie. Jej wydanie byłoby znaczącym krokiem w rozwoju wiedzy o kulturze, sztuce, historii miasta i powiatu. Książkę o Żórawinie sponsorowało Starostwo Powiatowe we Wrocławiu. Może książkę o Oleśnicy mogłoby zasponsorować również Starostwo Oleśnickie i (lub) inne instytucje. Wydanie jej byłoby znakomitą, wieloletnią promocją sponsora, miasta i powiatu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI