Bzdury historyczne i ponowne użycie błędnego herbu miasta
23 02.2007 r.

Dzisiaj mija dwa lata od daty świętowania 750 - lecia lokacji Oleśnicy ). Wówczas jedynym miejscem gdzie o tym fakcie uroczyście mówiono - była sala posiedzeń Rady Miasta. Referat wygłosił historyk dr Stanisław Rosik. Także burmistrz Oleśnicy nie omieszkał wykazać się swoją wiedzą historyczną.

I co powiedział burmistrz (cytując zapis z: http://files.olesnica.pl/protokol_27_2005.pdf str. 9) ?

Napisano w sprawozdaniu
powinno być
"... książęta Wintenberskie..."
książęta Wirtemberscy
"... książęta Pruszwicy ..."
książęta Brunszwiccy
"... władanie Oleśnicą skończyło się w 1884 r."
Po 1808 r. (nowa ordynacja miejska) miasto zostaje uwolnione od patrymonialnej zależności od książąt oleśnickich.
"Niestety o tej ostatniej dynastii nie wiele dobrego powiedzeć można."
Niewiele wiem o okresie panowania książąt brunszwicko-oleśnickich i dlatego nic nie mam do powiedzenia (tak powinien powiedzieć burmistrz).
"... władali miastem ..."
Miastem rządził burmistrz, ale do 1914 r. mieli wpływ na zarządzanie.
" ... od 1923 ..."
Od 1926 r.
"... za 63 kopy został Miedzybórz kupiony..."
Kupiono za 63 000 talarów. A to jest ogromna różnica.

Nawet jeśli dwa pierwsze błędy pochodzą od "maszynistki" - to ktoś powinien przeczytać tekst przed umieszczeniem go w internecie. Ten tekst czytają wszyscy, których interesuje przebieg obchodów rocznic lokacji miast i zapewne internauci sądzą, że oleśniczanie nie mają pojęcia o swojej historii.

Pomimo tego, że ukazała się nowa monografia Oleśnicy - w dalszym ciągu na stronie www UM figuruje błędna historia miasta. Kiedy to się skończy? Czy w Oleśnicy brakuje publikujących nauczycieli historii ? Czy tak trudno znaleźć kogoś, kto potrafiłby chociażby przepisać z rzetelnych źródeł 10 zdań o historii miasta bez zrobienia kilku błędów?

Dlaczego w najnowszej mapie Oleśnicy, wydanej przez firmę Remedium, przy współpracy z UM - historia miasta to stek bzdur? Kto podał takie informacje firmie wydawniczej? Kto sprawdził tekst? Dlaczego to wszystko "wisi" władzom miasta?

Dostałem pismo z UM na papierze firmowym, w sprawie podatku od nieruchomości. Na papierze firmowym dotyczącym zwykłych spraw, zamiast herbu "uproszczonego" (jak go błednie nazwano w UM Oleśnicy) znajduje się herb uroczysty. Co jest przesadą i błędem w projektowaniu papierów firmowych. I jak zwykle - herb miasta jest błędny - nie ma na nim krzyża. Władzom Oleśnicy to nie przeszkadza, że na papierze firmowym UM jest błędny herb. Gdyby mieli firmę prywatną - wówczas nie dopuściliby do tego, żeby w logo własnej firmy był jakiś błąd. Ale odwieczny, historyczny symbol identyfikcji miasta ich nie interesuje. Może być byle jaki.

Pojawiła się nowa wersja strony internetowej miasta - i tam także herb Oleśnicy jest błędnie przygotowany do umieszczenia na stronie www (biały podkład powinien zostać wycięty, ale kto wie, gdzie jest podkład a gdzie biały kolor labrów?).

Napisałem skargę do Wojewody Dolnośląskiego w sprawie błędów w herbie Olesnicy, ale nie mogę podobnego pisma napisać w sprawie bzdur w historii miasta. Myśłałem, że nastanie nowy burmistrz i wszystko się zmieni, że mieszkańcy Oleśnicy będą wysłuchiwani, że nasza opinia będzie sie liczyła, że powstanie oleśnickie społeczeństwo obywatelskie. Niestety, na to trzeba będzie czekać kolejne 4 lata. Zamiast pisać o nowych faktach z historii miasta, będę zajmował się krytyką niezrozumiałych poczynań jej władz. I dlatego ta strona kolejne 4 lata będzie w podziemiu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI