Marek Nienałtowski
Lindenowski - pierwszy wzmiankowany właściciel majątku rycerskiego w Boguszycach
i jego herb

01.04.2021 r.

W 1617 r. został wzmiankowany jako właściciel majątku rycerskiego w Boguszycach szlachcic o nazwisku Lindenowski. Nie wiadomo czy już wcześniej zamieszkiwał w tej wsi. Określano go jako szlachcica śląskiego. Po kilku-kilkunastu latach sprzedał majątek Hansowi von Gafron. Potem właściciele często się zmieniali. Ale po Lindenowskim, może jako jedynym (?), pozostał w kościele - ważny ślad - jego kamienny herb. Istniał zapewne do 1948, bo potem ślady "niemczyzny" musiały być usunięte. Nie znam historii tych lat w Boguszycach i nie wiem jak ta akcja przebiegała. Może ksiądz usunął, a może przeniósł gdzieś, może zakopał, bo starzy przedwojenni księża szanowali herby, tym bardziej, że było na nim polskie nazwisko. A może dalej istnieje pod obrazem, który jest na jego miejscu?


Poniżej lewego okna znajdował się w miejscu widocznego obrazu kamienny duży herb o nazwie Lindenowski,
pokazany niżej.


Pod herbem widnieje napis DER LINDENOWSKI R WAPPEN. Nie wiadomo czy R to imię. Z kolekcji IS PAN nr. 28195

Jest to ciekawy herb, bo rzadko śląskie szlacheckie herby miały trzymacze w postaci "dzikich mężów", dodatkowo owłosionych na całym ciele. Bo tacy trzymają tarczę herbową, ponadto rozbudowane labry oplatają im nogi. W tarczy wspięty lew i nachylone pasy o różnych kolorach. Na typowym hełmie korona szlachecka, na której wspięty lew, pomiędzy rogami bawoła. Lindenowski był postacią mało znaną, chociaż wspomina go Jan Sinapius w dwóch swoich książkach. Herbarze i spisy szlachty wspominają tylko boguszyckiego Lindenowskiego i jednego gdańskiego, ale tego z 1799 r. Jest też krótki opis herbu, którego w herbarzu Siebmachera nie znalazłem. Wiedząc, że Lindenowski zajmował ważne stanowisko w Gdańsku uznałem, że trzeba sprawdzić Herbarz Polski Tadeusza Gajla. Okazało się, że tam znalazłem jego kolorową wersję. Różni się ona nieco od wyżej pokazanego kamiennego herbu.


Herb z Herbarza Polskiego T. Gajla

Czym się różnią oba herby - ten kolorowy ma zawój zamiast korony. Nie spotkałem zawoje w herbach szlachty śląskiej (może przeoczyłem), bo najczęściej używane są korony. Być może też różnią się kolory rogów bawolich. Na herbie boguszyckim widać opaski na rogach - zapewne miały one inne kolory. Na obu rogach są one umieszczone na różnych wysokościach. Czyli boguszycki Lindenowski miał nieco inne rozmieszczenie kolorów na rogach bawolich. Jak to zwykle bywa - herby obecnie trudne do znalezienia - znajduje się przypadkowo wtedy, gdy szuka się innych.

Proszę starszych mieszkańców Boguszyc, pamiętających kościół po wojnie, o przypomnienie sobie herbu przy ołtarzu z lewej strony. Co się z nim stało? Nad nim była płyta poświęcona trzem żołnierzom z Boguszyc, który zginęli chyba w trakcie wojen 1864 i 1871-1872.

Literatura:

  1. Gajl T., Herbarz Polski, Gdańsk 2007
  2. Nienałtowski M., Boguszyce, w: Między Widawą, a Dobrą ... Oleśnica 2011
  3. Odkrywanie kolekcji. Fotograficzne Silesiana z lat 1870 - 1945 w zbiorach Instytutu Historii Sztuki PAN. Opr. Jan Przypkowski, Piotr Jamski. IS PAN Warszawa 2016.
  4. Znamierowski A., Wielka księga heraldyki, Warszawa 2008
  5. Boguszyce

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI