Marek Nienałtowski
Drzewo genealogiczne księcia Jana Podiebrada w ko¶ciele zamkowym w Ole¶nicy - zapomniana historia.
06.03.2023 r.

W ko¶ciele zamkowym znajdowało się bardzo duże, już zapomniane, malowidło (polichromia) z drzewem genealogicznym "ksi±ż±t ziębickich oraz panó w z Kunstatu i Podiebradu". Prace nad nim rozpoczęły się w 1558 r. na zamówienie księcia Jana Podiebrada. Wcze¶niej, bo w 1555 r. rozpoczęto prace nad nagrobkiem tumbowym księżnej Krystyny Kachny Szydłowieckiej żony księcia Jana Podiebrada. Malowidło jak i tumba zawierały herby. Na malowidle było ich 32 w jednym górnym rzędzie (oraz 30+1 poniżej), a na tumbie 16+1. Ta różnica wynikała z wielko¶ci powierzchni, na której można było rozmie¶cić herby.

Herby zostały podzielone na trzy grupy:

Rys.3. Herb genealogiczny Krystyny Szydłowieckiej oznaczony jako +1
Fot. 1. widok na północn± ś¶cianę prezbiterium, na której znajdowało się od ok. 1558-1561 roku malowidło z drzewem genealogicznym Jana Podiebrada
Rys. 2. popiersie księżnej na herbie księstwa ziębicko-oleś¶nickim [1]

Dlatego można było przedstawić na nim ł±cznie 62 herbów, chociaż wiele z nich się powtarza. Widać to na powyższym malowidle, które skopiowałem z podobnego rysunku zawartego w ksi±żce [1] i przeniosłem naprędce (czyli niezbyt udanie) na zdjęcie. Na pokazanym drzewie genealogicznym pokazano same herby, w rzeczywistości na drzewie księcia Jana były jeszcze malowane popiersia męskie i kobiece przodków, usadowione jakby na herbach (jak na rys. 2). Było to więc jedno z najbardziej rozbudowanych drzew genealogicznych. Wszystkie imiona przodków s± opisane w Olsnographii oraz w innych źĽródłach (jedno graficzne podano na dole).

Dwa i więcej herbów (4, 8, 16, a nawet 32) znajduj±cych się na jednym elemencie (nagrobku, tumbie, ambonie, bramie, ś¶cianie, dokumencie itp.) tworzy tzw. założenie herbowe. Okre¶ślony, zamierzony wybór herbów niesie w cało¶ści jakie¶ś przesłanie, ideę, która ma przemówić do przyszłych pokoleń. Przesłanie okreś¶la się nazw± - heraldyczny program ideowy. Wśród nich można wyróżnić program genealogiczny - pokazuj±cy przodków rodu.

W części dolnej malowidła heraldycznego znajdowały się postacie księcia Jana i jego zmarłej żony w rozmiarze rzeczywistym. Obok nich umieszczono informację o księżnej Krystynie, jej ojcu i matce oraz dodano jej herb. Poniżej postaci księcia i jego żony znajdowała się inskrypcja fundacyjna o jeszcze nieznanej tre¶ści.

Gdy powstał pomnik nagrobny księcia Karola Krzysztofa (1579 r.) - syna księcia Jana - został umieszczony poniżej malowidła - jak widać na powyższej fotografii.

Jeszcze niedawno uważano, że wykonawc± malowidła mógł być Balthazar Latomus z Brzegu, ale w tym czasie malarz miał ok. 17 lat i raczej nie mógł być jego autorem. Malowidło jakoby usunięto w trakcie odnowy kościoła po katastrofie budowlanej w 1905 r. Chyba nie jest to prawda, bowiem na wcz¶śniejszych zdjęciach wnętrza kościoła już go nie było. Czyli zamalowano je w XIX w. B. Latomus latach 1583-84 namalował drzewo genealogiczne potomków księcia Jerzego II w zamku brzeskim.

Z rysunku drzewa genealogicznego wybrano 16 herbów (tych najbardziej podnosz±cych rangę księcia) i przedstawiono je na czterech bocznych ś¶cianach nagrobka tumbowego. Dodano herb Krystyny Szydłowieckiej.


Przykładowe herby z lewej ś¶ciany nagrobka tumbowego. Fot. Wiesław Piechówka.
Wszystkie herby z tumby i ich nazwy

W poniższym linku można znaleźĽć informacje o osobach umieszczonych na malowidle:

Genealogia Podiebradów na rysunku (H. Lusch). Osoby oznaczone gwiazdk±"*" - maj± swoje herby także na tumbie (na rysunku brakuje jednej gwiazdki przy cyfrze 3)

Z dyskusji na forum brzeskim:

anthropos - 2013-03-21, 12:17

Dane o tym arty¶ście zamieszcza katalog wystawy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu autorstwa Piotra Oszczanowskiego i Jana Gromadzkiego Theatrum vitae et mortis. Grafika, rysunek i malarstwo ksi±żkowe na ¦Śl±sku w latach ok. 1550 – ok. 1650 , Wrocław 1995, s. 115:

Balthasar LATOMUS (*ok. 1540? Wrocław, † po 1602 Brzeg?; Kat. 166). Malarz brzeski, syn pisarza miejskiego we Wrocławiu. W 1569 r. został okre¶ślony podczas rozprawy s±dowej mianem malarza ksi±żęcego w Brzegu. 13.6.1592 r. przyjmuje obywatelstwo Brzegu. Malarz nadworny księcia Jerzego II, czynny na dworze brzeskim co najmniej już od 1567 r. Autor polichromii w gabinecie (na płd. ś¶cianie małej izby na parterze), w prawym skrzydle zamku, z przedstawieniem drzewa genealogicznego księcia Jerzego II, z lat 1583-84. Prawdopodobnie wykonał również pewne prace malarskie w koś¶ciele Ś¶w. Jadwigi, kaplicy zamkowej w Brzegu (przed 1586 r.).

Literatura:

  1. Felcman O., Fukala R., a kol., Podebradove. Rod ceskomorawskych panu, kladskych hrabat a slezskych knizat, Praha 2008
  2. Nienałtowski M., Podiebradowie w dziejach księstwa ziębicko-ole¶śnickiego 1495-1647, Ole¶śnica 2013
  3. Sinapius J., Olsnographia, oder: Bechreibung des Oelssnischen Furstenthums, bd I-II, Leipzig - Frankfurt 1706-1707

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI