Marek Nienałtowski
Ciąg dalszy ignorancji herbowej na stronie UM Oleśnicy
26.07.2008 r.

Przypomnę, że na sesji Rady Miejskiej w dniu 28 kwietnia 2006 samorząd przyjął uchwałę w sprawie m.in. herbu Oleśnicy. Całość działań władz miasta dążących do przyjęcia tej uchwały należy uznać za kuriozalną. Napisałem o tym na stronie Napisałem też co zrobiłem, aby ta uchwała została zakwestionowana przez Wojewodę Dolnośląskiego. Niestety burmistrz Oleśnicy zamiast poprawić uchwałę i zlecić artyście-heraldykowi narysowanie herbu, wolał wykorzystać przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym wybieg formalny, który spowodował, że uchwała pozostała niezmieniona. Mamy więc ignorancką uchwałę i błędny herb Oleśnicy. Herb ten i cała uchwała przynosi wstyd Oleśnicy. Ale burmistrzowi to nie przeszkadza.

Pomimo przyjęcia uchwały - mało kto z oleśniczan ją zna. W dziale uchwał BIP trudno na nią natrafić. Dlatego umieściłem ją, dla celów analizy, w różnych miejscach na tej stronie, chociaż jest to zabronione (napisano na stronie UM: Kopiowanie elementów witryny zabronione - żeby nie można było napisać krytycznych opinii?). W innych miastach uchwała trafia, po zatwierdzeniu, na stronę UM do działu Symbole miasta. W Oleśnicy tak się jednak nie stało. Strona www UM Oleśnicy jest jedną z nielicznych stron miejskich, na której nie pokazano symboli miejskich ! ! !

Ale dziennikarze, publicyści, autorzy stron internetowych, zbieracze herbów i inni, zapewne piszą do UM Oleśnicy z prośbą o przysłanie herbu. Dlatego rzeczniczka burmistrza została zmuszona sytucją do pokazania herbu w dziale Biuro Prasowe. Czyli herb miasta będzie dostępny dla prasy. Dalej nie będzie dostępny dla mieszkańców Oleśnicy. Jest to żałosne ! ! !

Heraldyka Oleśnicy
Tak w odsłonie Materiały dla mediów nazwano pododsłonę poświęconą herbom oleśnickim. Ten tytuł każe sądzić, że w nim pojawi się Nauka o herbie Oleśnicy, gdyż heraldyka to nauka o herbach. Niestety, rzeczniczka burmistrza stosując tę nazwę, nie zechciała się skonsultować z kimś, kto ma pojęcie o heraldyce. Bowiem w tej odsłonie nie ma żadnej nauki - są tylko 3 pliki z ilustracjami (zobacz poniżej - skan ze strony UM). I ich przedstawienie wskazuje, że są one bardzo dalekie od heraldyki jako nauki.

 

Ilustracja 1
Po kliknięciu na pierwszą ikonkę pojawia się bardzo tajemnicza ilustracja. Nie jest ona dołączona do uchwały przedstawionej na stronie UM. Z podpisu wynika, że ilustracja stanowi " załącznik nr 1 do Uchwały Rady Miasta z 28 kwietnia 2008 roku." (raczej 2006 r.?).

Teraz rozumiem dlaczego nie dołączono tej ilustracji do uchwały. Jest ona bowiem wykonana przez osobę nie mająca żadnego pojęcia o herbach, uchwale i przygotowaniu herbów do druku (podobny dokument dostarcza się drukarni, mającej drukować herby).


Kliknij, aby powiększyć.

Popatrzmy chociażby na kolor tarczy w obu postaciach herbów - każdy zauważy, że one różnią się znacznie. Natomiast obok, w prostokąciku, znajduje się informacja, z której wynika, że kolory obu tarcz powinny być jednakowe. Pokazałem tę ilustrację szefowi dużej drukarni, z kilkunastoletnim doświadczeniem. Wspólnie z grafikiem komputerowym po ASP orzekli, że nigdy nie przyjeliby do druku herbów, w postaci jak na przygotowanej dokumentacji.

Zobaczmy dokładniej:

Na opisie z prawej pokazano w prostokąciku (w układzie CMYK, RGB i PANTONE) jaki skład ma mieć np. kolor wypełnienia korony i wstęgi z napisem św. Ioevan. Natomiast każdy zauważy, że oba te kolory w wymienionych elementach herbów różnią się od siebie.I nie wiadomo czy mają kolor pokazany w prostokąciku. Podobnie jest z kolorem labrów (tkanina powiewająca obok tarczy), które mają całkiem inny kolor niż wymagany. Świadczy to o tym, że rysunki w Uchwale są równie niedorzeczne jak cała Uchwła. Ponadto widoczne są w nazwach kolorów błędy maszynistki - ich nie powinno być!

Na powyższym rysunku pokazałem kolor wstęgi w trzech herbach umieszczonych w dziale Heraldyka Oleśnicy. Różnią się one. Może to wynikać częsciowo ze zmian kolorów, spowodowanych przejściem z CMYK na RGB, pdf na jpg itd. (i odwrotnie) oraz zastosowaniu koloru złotego zamiast żółtego. Jednak w największym stopniu jest to wynik nieznajomości herbu Oleśnicy i "ABC małego heraldyka". I takie herby trafiają do dziennikarzy?

Ilustracja 2
Najciekawsze jest to, że w najnowszym pisemku UM "Oleśnica miasto wież i róż." (czerwiec 2008) przedstawiono herb z innymi kolorami, (rys. niżej) szczególnie labrów, niż zatwierdzone uchwałą Rady Miasta. Także ten herb różni się od tych wiszących przed wejściem do Ratusza i UM. Czy każdy może zmieniać zatwierdzone (chociaż bezmyślnie) kolory? Po co rzeczniczka burmistrza publikuje materiały dla prasy, skoro nawet prasa pracująca na rzecz UM ich nie uwzględnia? Być może redaktorzy czytają moją stronę?


To jest jeden z nielicznych rysunków, w którym kolor wierzchu labrów jest analogiczny z kolorem tarczy.
I to jest wielki sukces w przedstawianiu herbów Oleśnicy.
Ale różni się od rysunku zatwierdzonego przez UM.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI