Wojskowe pieczątki i odznaki

Na widokówkach wysyłanych z Oels/Oleśnicy pojawiają się pieczątki ze znienawidzoną przez Polaków "hitlerowską gapą". Jednak ich znajomość może pozwolić określić rodzaj jednostek stacjonujących w mieście. Zamieszczam odbitki pieczątek poniżej, aby historycy wojskowości mogli pomóc nam w ich identyfikacji. Widokówki z tymi pieczątkami pochodzą z 1942 r.

Wg Mateusza Błaszczyka, studenta historii i pasjonata historii wojska w Oleśnicy - z lewej - to stempel pocztowy z jednostki lotniczej Oels z kompanii sztabowej. Środkowy, to także stempel pocztowy, ale ze szkoły lotniczej C 22 z kompanii uczniów (kadetów), którą powołano w październiku 1941 r.
15.10.1943 roku nazwę szkoły zmieniono na Flugzeugführerschule B22. Do szkolenia używano samolotów Dornier Do 17 (bombowiec), Focke Wolf Fw 44 (typowa szkoleniowa maszyna) oraz Heinkel He 111 (bombowiec). W dziale "Nieśmiertelniki" znajduje się nieśmiertelnik ucznia tej szkoły. Z prawej stempel z jednostki Fahr-Ersatz-Schwadron 62 stacjonującej w tzw. Białych koszarach (przysłał Paweł Szczegodziński - dziękuję). To zapewne jednostka wyposażona w konie i służąca do celów transportowych. W spisie jednostek oleśnickich ma ona nr 213

Poniżej niezidentyfikowana odznaka (pod spodem ma przypięcie agrafkowe) używana w jednostce lotniczej (Fligerhorstkommandantur Oels). M. Błaszczyk sądzi, że może to być rodzaj identyfikatora, który każdy żołnierz (oficer) musiał nosić poruszając się po pewnych częściach jednostki (bardziej tajnych). Numer na każdym takim znaczku jest inny i nie przekracza liczby 1299, czyli analogicznie jak na nieśmiertelnikach. Możliwe więc, że numer na identyfikatorze musiał się zgadzać z numerem nieśmiertelnika.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim