Pianino księżnej Cecylii z zamku oleśnickiego?
4.02.2009 r.

Księżna Cecylia, jak przystało na pannę z dobrego domu, musiała umieć grać na pianinie. Pozostało po niej wiele zdjęć, ale na żadnym nie pokazano jej przy tym instrumencie. Może nie wypadało lub nie było to zgodne z etykietą domu cesarskiego Hohenzollernów. Po tym, jak zaczęła pojawiać się na zamku oleśnickim na krótsze (święta, wakacje) lub dłuższe wizyty (zamieszkanie w 1918-1923) - zapewne towarzyszyło jej pianino. Na zamku musiało ich być kilka (zapewne dzieci księżnej miały przy nich lekcje), także przynajmniej jedno musiało być w pałacyku myśliwskim w Ligocie Małej. Jedyne zdjęcie z zamku oleśnickiego z "udziałem" pianina, znajduje się na ilustracji pokazującej salę lazaretu w zamku w okresie I Wojny Światowej. Zapewne jedno z pianin (a może też fortepian) stało w sali myśliwskiej zamku, która także służyła do organizacji balów i koncertów.

Nie wiadomo co się stało z tymi instrumentami i innym wyposażeniem zamku. Na ten temat krążą różne opinie. 3-4 lata temu napisał do mnie syn jednego z nauczycieli Technikum Budowlanego (istniało w zamku w 1950-1953 r.), twierdząc że ojciec opowiadał mu o fortepianie żony cesarza Niemiec (?), które stało w pokoju nauczycielskim. Podobno był na nim napis Hohenzollern i w środku ich herby. Wg autora e-maila, pianino to podobno zabrał dyrektor technikum do Wrocławia, kiedy szkołę rozwiązano.

O tej informacji zapomniałem do czasu, kiedy w prasie i TVP3 pojawiły się informacje o odnalezionym we Wrocławiu pianinie z zamku w Książu i na telewizyjnym ekranie mignęła nazwa Hohenzollern. Pomyślałem sobie, że może to być pianino z zamku oleśnickiego. Wtedy zacząłem prowadzić rozeznanie na temat napisu na fortepianie.

Okazało się, że napis Hohenzollern miał znaczenie promocyjne i wskazywał, że jego wytwórca zaopatruje dwór cesarski.


z www. ebay.de

Czyli każdy mógł kupić takie pianino, także mogło się ono znaleźć na zamku w Książu. Być może, że właściciel firmy C.J. Quandt odstąpił prawa do produkcji (?) na Śląsku, firmie J.Grosspietsch z Wrocławia.

A ten nawiązał kontakt z księżną Cecylią i za jakieś profity (może za bezpłatne dostarczenie fortepianów na zamek oleśnicki) uzyskał tytuł dostarczyciela pianin dla księżnej z domu meklembursko-szwerinskiego, księżnej pruskiej - czyli księżnej Cecylii. Po tym wykonał plakietkę (medal), który umieszczał pod pokrywą pianina.


Na plakietce widnieje herb, analogiczny do znajdującego się w sypialni pary książęcej w tzw. Pałacu Wdów na II piętrze

Tak więc pianino, które pod pokrywą klawiatury ma napis C.J. QUANDT BERLIN Hofliferant Sr. Kgl. Hoh. d. Fursten v. Hohenzollern i pod pokrywą pianina powyżej pokazaną plakietkę - może pochodzić z fabryki fortepianów J.Grosspietsch umieszczonej we Wrocławiu. Ale jeśli takie pianino pochodzi z Oleśnicy lub bliskiej okolicy, można również sądzić, że mogło mieć jakiś związek z zamkiem oleśnickim.

Okazało się (informacja od "mala 147" na Forum Historycznym), że w odnalezionym pianinie we Wrocławiu - nie ma wewnątrz tej plakietki i wyprodukowano go przed 1905 r. - czyli nie ma nic wspólnego z zamkiem oleśnickim.

Przy pisaniu tego tekstu korzystałem z pomocy "Markozi" i Sebastiana Skapczyka. Zdjęcie pianina z wyżej pokazaną plakietką pochodzi od Ariel G.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI