Panorama Oleśnicka. wrzesień 2001r.

Odkopywanie historii

Podczas wykopów w rynku dokonano archeologicznego odkrycia.

W wykopie przechodzącym przez pierzeję południową rynku, na przedłużeniu ulicy 3 Maja, archeolodzy towarzyszący firmie wykonującej nową nawierzchnię natrafili 19 września na średniowieczne warstwy kulturowe i duże ilości ruchomych zabytków. Odkryliśmy fragment pucharka wykonanego z gliny i fragment drewnianego naczynia klepkowego, prawdopodobnie dno beczki - powiedział Panoramie Edward Drużyłowski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej we Wrocławiu. - Najciekawszym odkryciem w dniu dzisiejszym było znalezienie dwóch równoległych instalacji wodociągowych, które wybudowane zostały jednocześnie.

fot. Krzysztof Dziedzic

Wykop pod drewniane wodociągi przeciął średniowieczne nawarstwienia i stąd możemy przypuszczać, że są one z okresu nowożytnego - XVI- lub XVII-wieczne. Będziemy wiedzieli na ten temat więcej po analizie dendrologicznej. Znalezisko rurociągów jest interesujące - stwierdził Edward Drużyłowski - ponieważ założono dwa rurociągi obok siebie w odległości 40 cm. Jeden miał mniejszą średnicę, drugi większą. Zostały położone jednocześnie, co zadziwia dzisiaj jeszcze, ponieważ świadczy o dużym nakładzie inwestycyjnym w owym czasie. Tego typu układ jest rzadko spotykany. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju rewelacja. Znaleźliśmy dużo kości zwierzęcych, które noszą ślady obróbki rzeźniczej. Też pochodzą z późnośredniowiecznej warstwy. To świadczy, że gdzieś w pobliżu stały kramy mięsne. Sprzedawano mięso i dzielono sztuki mięsa, co widoczne jest na tych kościach. Ponadto na głębokości około 1-1,20 m od poziomu współczesnego natknęliśmy się na najstarsze ślady tegorocznych badań w postaci naczyń z okresu wczesnego średniowiecza. To jest o tyle interesujące, że jest ich stosunkowo mało w Oleśnicy. Znalezisko świadczy o tym, że Oleśnica jeszcze na długo przed lokacją była dużą osadą.

Jaki będzie los znaleziska? - zapytaliśmy. Zabytki wciąga się w inwentarz i przekazuje albo do muzeum, albo do konserwatora zabytków - odpowiedział archeolog. - W Bramie Wrocławskiej jest przewidziane pomieszczenie na ekspozycję zabytków. Proponuję, by niektóre z nich zostały przekazane właśnie do Oleśnicy, by unaocznić historię miasta, która przetrwała do naszych czasów w nawarstwieniach kulturowych.
Krzysztof Dziedzic


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnice Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gosci Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania ksiażki o zamku oleśnickim