Flaga miejska na ratuszu oleśnickim w trakcie Święta Niepodległości?

11 listopada 2013 r. ok. godz. 14.00 robiłem zdjęcia w rynku oleśnickim. Chciałem zrobić zdjęcie poziomej flagi państwowej naciągniętej na tzw. wiagrę flagową (listwa utrzymująca flagę w położeniu podniesionym). Taki rodzaj ekspozycji flagi jest niespotykany w Polsce i nie da go się zauważyć na żadnym budynku państwowym. Bo w naszym kraju flaga pozioma ma swobodnie powiewać. Widać to na siedzibie prezydenta, sejmu i wszystkich innych, oprócz ratusza oleśnickiego.

Dopiero gdy zacząłem w domu przygotowywać zdjęcia do umieszczenia na stronę dotarło do mnie, że fotografowałem flagę miejską. Zawsze na święta podnoszono flagę państwową. Dzisiaj po raz pierwszy na budynku ratusza pojawiła się w święto państwowe najmniej reprezentacyjna flaga miejska.

Czy to jest przypadek, czy jakaś nowa niezrozumiała zasada, tak jak inne zasady heraldyczno-flagowe ustanawiane przez burmistrza J. Bronsia?

Czy flaga państwowa już nie pojawi się na maszcie ratusza?

Na placu Zwycięstwa również nie zawieszono jak zawsze pionowej flagi państwowej. Mocowano ją do masztu przy pomocy kawałków drutu i samochodowego podnośnika. Pisałem, że należy dorobić prosty mechanizm podnoszenia flagi. Jednak uznano, że zamiast tego nie będą zawieszane flagi. Może i racja.

Flaga miejska na ratuszu w dniu święta państwowego. 11.11.2013 r.

 

Przy okazji powtórzę to, o czym już kilka razy pisałem. - W 2006 r. Uchwałą Rady Miasta przyjęto dwie flagi - miejską (tą wyżej pokazaną) i urzędową (z dodanym herbem - widać różnicę?), działo się to przy udziale burmistrza J. Bronsia. Jak sama nazwa wskazuje ta "herbowa" flaga, bardziej promocyjna, winna być podnoszona na urzędzie. Miejska we wszystkich innych miejscach.

Jednak kiedy zamontowano maszt na ratuszu - poniesiono na nim flagę miejską. Kiedy zwróciłem uwagę władzom na błąd - nie zmieniono flagi, bo mieszkaniec nie może krytykować władz. Dlatego kazano zmienić uchwałę Rady Miasta. Rada Miasta zgodnie z poleceniem uchwałę zmieniła. Na ratuszu ma wisieć mało promocyjna flaga miejska, która jest także flagą Bielska - Białej. Z punktu widzenia promocyjnego jest to niedorzeczność.

Niestety, radni nie mieli żadnych kwalifikacji do napisania uchwały i dlatego pominęli sposób ekspozycji flagi poprzez jej podnoszenie (w poprzedniej uchwale ta forma ekspozycji była umieszczona). Czyli faktycznie flagi Oleśnicy (ani państowej) nie można podnosić na maszcie!!! Ale jak to w Oleśnicy - uchwały sobie, a rzeczywistość sobie. Aby mieszkańcy o tym nie wiedzieli, obie flagi i uchwały (ta z 2006 r. i "modyfikacja" z 2009 r.) nie są prezentowane na witrynie UM. Jak również herby. Po co przypadkowi mieszkańcy mają wiedzieć jak wyglądają flagi i herby Oleśnicy? Są one prezentowane tylko na mojej stronie.

Dlaczego w imię czyjegoś widzimisię na ratuszu ma powiewać mniej promocyjna flaga miasta?

Flaga Państwowa podniesiona 2 maja 2009 r.