Mój Tekst w Panoramie Oleśnickiej z 26.11.2024 r.

Ten pomnik? Nieetyczne

Dr Marek Nienałtowski, znawca historii Oleśnicy, przesłał krytyczną ocenę tego, co zaobserwował w związku ze Świętem Niepodległości.

Do burmistrza A. Horbacza o zmianach jakie powinny nastąpić w trakcie obchodów świąt państwowych:

1. Jaką flagę podnosimy na maszt - narodową czy państwową?

Burmistrz J. Bronś nie wiedział, jak nazywa się flaga Rzeczypospolitej Polskiej i wielokrotnie informował mieszkańców Oleśnicy, że zaprasza ich na "Podniesienie Flagi Narodowej".

!
Fragment ogłoszenia Urzędu Miasta

Taka flaga w Polsce nie istnieje, natomiast używana jest nazwa flaga państwowa. Adam Horbacz, gdy został burmistrzem, również (za sprawą współpracowników) musiał kilka razy zapraszać na podniesienie flagi narodowej. Najpewniej to się nie powtórzy.

Przy okazji proszę o spowodowanie, aby zamienić obecną flagę Bielska-Białej podniesioną na ratuszu oleśnickim na piękną flagę Oleśnicy zatwierdzoną przez Komisję Heraldyczną MSWiA.

2. Dlaczego Pomnik Kombatanta jest brudny w trakcie uroczystości? Burmistrzowi Bronsiowi brudny pomnik nie przeszkadzał, bo jako pierwszy kładł wieniec i nim zasłaniał brud. W 2008 r. na 90-lecie Odzyskania Niepodległości zaprosiłem pod pomnik ekipę wrocławskiej TVP. Pomnik był brudny, a niewielki utwardzony teren przy pomniku nie pozwalał na większy udział mieszkańców. Historię pomnika opisałem.

Pomnik brudny (11.XI.2024 r. i kilkakrotnie wcześniej)
Pomnik czysty (2011)

Okazało się, że redaktorka poprosiła o opinię dwóch naukowców - historyków, którzy orzekli, że wykorzystywanie pomnika o takiej historii do celów patriotycznych jest nieetyczne. Tylko z tego powodu ekipa TVP przyjechała. Nic to nie zmieniło, ale przynajmniej w 2011 r. pomnik został umyty, co widać na zdjęciu. Proszę burmistrza Horbacza o spowodowanie, żeby już nigdy pomnik nie był brudny w trakcie obchodów świąt państwowych.

Przy okazji - takie miasto jak Oleśnica powinno posiadać polski pomnik, umieszczony nie na obrzeżach miasta, lecz w centrum na dużym placu. Do tego należy dążyć.

3. Dlaczego używa się mównicy z aż trzema błędnymi herbami Oleśnicy? Herby Oleśnicy zostały przyjęte w 2006 r. uchwałą Rady Miasta Oleśnicy, bez żadnej opinii heraldyka i jedynie z dużym naciskiem burmistrza Bronsia. Moja krytyczna ocena przyjętej uchwały herbowej dotarła do Komisji Heraldycznej MSWiA i już 13 grudnia 2006 r. dostałem na piśmie informację od przewodniczącego Komisji Heraldycznej prof. Stefana Kuczyńskiego, że popiera moją negatywną opinię.

Herby na mównicy
Prawidłowy herb Oleśnicy

Dalsze prace w celu korekty błędnych herbów mogły nastąpić, dopiero gdy burmistrzem został Michał Kołaciński. Natomiast pozytywna uchwała Komisji Heraldycznej trafiła do Oleśnicy z wielomiesięcznym opóźnieniem dopiero 26 marca 2019 roku, gdy ponownie nastał burmistrz Bronś. Wtedy radni z jego ugrupowania nie poparli uchwały o korekcie błędnych herbów i dlatego są one dalej w użyciu. Jest to głupota i szerzej opisałem to na mojej stronie olesnica.org.

Obok widać piękny herb godny Oleśnicy, wykonany komputerowo i przyjęty uchwałą Komisji Heraldycznej MSWiA. On powinien się znaleźć na mównicy i w całym mieście. Burmistrz A. Horbacz mógłby doprowadzić do przyjęcia przez Radę Miasta tych pięknych i użytecznych herbów oraz flag. Jeśli do tego nie dojdzie i będzie sytuacja patowa - radni nie godzący się z głupotą heraldyczną mogą wystąpić ze skargą do Wojewody Dolnośląskiego i wówczas decyzję podejmie Wojewódzki Sąd Administracyjny - wierzę, że pozytywną. Dość głupawych herbów i flagi Bielska-Białej na ratuszu!

Marek Nienałtowski