Medalowa zagadka w tle historii Twardogóry
17 maja 1672 r. Sylwiusz Fryderyk - 21-letni książę oleśnicki żeni się z 15-letnią Eleonorą Charlottą córką księcia Georga II z Mompelgard. Z okazji ślubu Sylwiusz Fryderyk zleca wykonanie przynajmniej 2. medali temu poświęconych. Niżej pokazano jeden z nich. Na rewersie monety z popiersiem księżnej umieszczony jest napis otokowy, którego treść dotycząca Twardogóry wzbudza historyczną wątpliwość.
Srebrny medal z 1672 roku. 46 mm, 49.75 g. Medalier Johann Neidhardt.
W otoku umieszczono tytulaturę księcia i księżnej, z tego dużą część sprowadzono do postaci inicjałów.
Awers: SYLV. FRID. D. G. DUX. WURTT. T. IN SIL. OLSN. COM. MONT. DYN. IN. H. ST. & MED
(Sylwiusz Fryderyk z Bożej łaski książę Wirtembergii, Tec, na Śląsku Oleśnicy. hrabia Mömpelgrad.
Pan Heideheim, Sternberk i Międzyborza).
Pod poniższym powiększeniem rewersu pokazano niemiecki tekst [1] i moje tłumaczenie.
Rewers: ELEON. CHARL. D. G. DUC. WURT. T. & CHAST. I. SIL. OLSN. COM. M. & COLL. D. I. H. ST. F. & M.
(Eleonora Charlotta z Bożej łaski księżna Wirtembergii, Teck i Chatillon, na Śląsku Oleśnicy, hrabina Mömpelgard i Colligny,
Pani Heidenheim, Sternberk, Twardogóry i Międzyborza).
Widoczny napis: COM(itissa) • M(ontisbelligardensis) • & COLL(ignia) • D(ynasty) • I(n) • H(eidenheim) • ST(ernberk • F(estenberg) • & M(edzibor)
Zaskoczenie budzi końcowy tekst tytulatury, różniący się od tytulatury jej męża. Napisano bowiem, że jest Panią (D) Heidenheim (H), Sternberk (ST), Festenberg (F) i Medzibor (M). O własności Heidenheim piszą chyba wszyscy Wirtembergowie. O własności Sternberku i Międzyborza mogą pisać tylko oleśniccy Wirtembergowie, bo te dwa miasta (okręgi) dostali w spadku po Podiebradach. Natomiast jest niezrozumiałe ujęcie w tytulaturze Festenbergu (Twardogóry).
Wiadomo bowiem z historii Twardogóry, że księżna Eleonora Charlotta kupiła miasto (i okoliczne wioski) za swoje pieniądze (dlatego mogła pisać o sobie jako Pani Twardogóry) dopiero w 1676 r., czyli 4 lata później. Twardogóra w 1672 r. była własnością Z. Krockwitza. Czy to może znaczyć, że:
Może mamy do czynienia z dodatkowym wybiciem medalu w 1677 r, na 5-lecie ślubu?
Literatura