Tajemnicze ujęcie wody w rynku
25.08.2010 r.

Na poniższej widokówce widoczne jest urządzenie poboru wody pitnej dla mieszkanców("pompa") i obok - hydrant przeciwpożarowy.


Widokówka wykonana ze zdjęcia M. Herdena Z: www. ebay.de

Jest to jedyna znana mi widokówka (ilustracja) pokazująca te dwa urządzenia w rynku. Nie wiadomo kiedy je umieszczono i kiedy zdemontowano. Ewentualne uzyskanie informacji o dacie wykonania (wysłania) widokówki niewiele w tym pomoże, gdyż bywało, że widokówki oleśnickie były "urozmaicane" (fałszowane) przez wykonawców, niekiedy przez twórców "podróbek" lub "dla kawału" dodawane do skanu przez sprzedających na Allegro, ebay (z czym trzeba się też liczyć!) itp.

Ponadto w widokówkach można było wykorzystać zdjęcia wykonane przed okresem ich powstania. Wiadomo, że M. Herden zaczął fotografować ok. 1893 r. i zdjęcie z tego okresu mogło być użyte w tej widokówce. Widokówki fotograficzne zaczęły pojawiać się w Oleśnicy po 1897 roku, a szerzej po 1902-1903 roku (wg analizy zbioru widokówek z tej strony). Czyli zdjęcie wykorzystane w widokówce, mogłoby pochodzić w przybliżeniu z okresu 1893-1902 r. Sądząc z "wzrostu" drzew - sprzed 1899 r.

Aby pokazane urządzenia mogły działać, potrzebne było odpowiednie ciśnienie wody. Można było je uzyskać ze studni artezyjskich. W latach 1883-1884 wywiercono w rynku dwie studnie o głębokości ok. 104 m. W literaturze nie nazywano ich artezyjskimi, ale, być może, takimi były. Również nie wiadomo, w którym miejscu rynku były umieszczone. Na dostępnych mi planach miasta nie są pokazane. Być może ślady tych studni odkryto podczas "wykopków" w rynku w 2001 roku.

Podstawa jakiegoś "wodotrysku" odkryta w rynku w 2001 r.
Fot. K. Dziedzic.

Woda z tych studni mogła mieć ciśnienie odpowiednie do potrzeb np. przeciwpożarowych, ale wydajność ich nie była tak duża, aby zapewnić wodę wszystkim mieszkańcom. Dlatego straciły one rację bytu, choć nie wiadomo czy po powstaniu kilkukilometrowej sieci wodociągowej w 1898 roku, ujęcia artezyjskie w rynku zostały jednocześnie zlikwidowane. Na mapie z 1899 r. już nie są pokazywane.

Na wycinku z mapy pokazano przebieg sieci wodociągowej w rynku oraz włazów eksploatacyjnych (małe szare kółka). Większe czarne kółko, to dodane przez autora strony, przybliżone miejsce rozmieszczenia "pompy" i hydrantu wg widokówki.

Wnioski:

Zbieżne:
Wieża ciśnień - http://www.olesnica.org/Wieza_cisnien_Olesnica.htm


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI