Marek Nienałtowski
Żony Karola II - Katarzyna Berka i Elżbieta Magdalena brzeska

Katarzyna Berka z Dube i Lipy urodziła się 24 kwietnia 1553 r. w Śternberku. Jej ojciec, Wacław pan na Sternberku i sędzia ziemski Moraw był posiadaczem znacznych dóbr na Morawach i po jego 17-letnią dziedziczkę sięgnął 25 letni książę Karol II. Ich ślub odbył się 17 września 1570 r. w Śternberku na Morawach i zaraz potem pokładziny. Młoda książęca para rezydowała głównie w Śternberku; tu też przyszło na świat dwoje ich dzieci. Kiedy księżna Katarzyna zachorowała, w celu lepszej opieki przewieziono ją do Wrocławia i tam zmarła 31 marca 1583 r.
10 kwietnia w uroczystym pochodzie z udziałem męża, syna i szwagra czyli książąt Karola II, Henryka Wacława i Henryka III oraz wielu osobistości - zwłoki księżnej przewieziono z Wrocławia do Oleśnicy. Księżnę Katarzynę pochowano w krypcie książęcej w Oleśnicy 24 kwietnia 1583 r. czyli w 30 rocznicę urodzin.


Drugą żoną księcia Karola II była księżniczka Elżbieta Magdalena brzeska, najmłodsza córka Jerzego II księcia Brzegu i Oławy z legnickiej linii Piastów i margrabianki Barbary brandenburskiej z domu Hohenzollernów, córki elektora Joachima II brandenburskiego i księżniczki Magdaleny saskiej. Urodziła się 17 listopada 1562 r. w Brzegu. Ceremonia zaślubin z udziałem biskupa wrocławskiego, Andrzeja Jerina odbyła się 30 września 1585 r. w Brzegu. Tam też 1 października odbyły się pokładzinyy. Uroczystości te zaszczycili swoją obecnością: cesarz Rudolf II, król Fryderyk II duński, kilku elektorów i książąt Rzeszy oraz przedstawiciele miast. Melchior Tilesius ułożył po łacinie okolicznościową pieśń weselną. Elżbieta Magdalena przedłużyła istnienie Podiebradów rodząc Karolowi II pięciu synów i trzy córki. W styczniu 1617 r. owdowiała i przybrała dewizę: "Divina Voluntas Optima". W końcu 1628 r. na piśmie wyraziła swą pozytywną opinię o przyjęciu przez syna Henryka Wacława urzędu namiestnika Górnego i Dolnego Śląska. Księżna Elżbieta Magdalena zmarła 1 lutego 1630 r. w Oleśnicy. Z książęcym ceremoniałem pochowano ją 9 kwietnia 1630 r. w krypcie książęcej kościoła parafialnego w Oleśnicy, przy czym kazania okolicznościowe wygłosili: prof. Samuel Heinitz, oleśnicki superintendent i prof. Jerzy Kirsten, proboszcz w Bierutowie.

Opracowano na podstawie: Głogowski S. Genealogia Podiebradów. Gliwice 1977


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI