Marek Nienałtowski
Zburzenie plomby na ul. Lwowskiej 20
przypomina o starym XIX wieczny układzie komunikacyjnym

Na XIX wiecznych rysunkach pokazujących widoki miast, zazwyczaj widać na ich przedmieściach wedrujących pieszych, najczęściej z nosidałami na ramieniu (obecne plecaki). To rzemieślnicy i chłopi idący na targ do miasta, także pocztowi piesi posłańcy roznoszący listy do okolicznych miast i wsi oraz liczni inni wędrowcy. Szukali oni najkrótszych dróg i wydeptywali ścieżki, które potem jakoś nazywano z dodatkiem ...fuss lub ...weg. Zazwyczaj te ścieżki, dróżki ogniskowały się przy kładkach na rzekach. Tak teź musiało być na przedmieściach Oleśnicy na drodzę z (do) Bierutowa i wielu przydrożnych wsi. Przy nich z czasem osiedlali się ludzie i powstawały ulice.

Na poniższym wycinku z planu miasta z 1899 r. (niewielkie zmiany w stosunku do planów z 1877 i 1882 r.) widoczna jest obecna ul. Lwowską pomiędzy ul. Krzywoustego i 11 Listopada. Widać, że z ówczesnej ścieżki, będącej skrótem dla wędrowców idacych od Bierutowa (ob. ul. Kazimierza Wielkiego), przechodziło się przez ul. Lwowską (Nachodstrasse), dalej kładką przez rzekę Oleśnicę (strzałka), następnie ścieżką Zielarską do ob. ul. J. Sinapiusa i stamtąd do bramy Mariackiej lub Wrocławskiej. Był to znaczący skrót, skoro go nie zabudowywali przez kilkadziesiąt lat


Wycinek ul. Lwowskiej (Nachod strasse) z planu z 1899 r.

Ten cały skrót istniał jeszcze na planie z 1939 r. tracąc znaczenie, ze względu na wzrost komunikacj kolejowej i autobusowej. Po wojnie, w latach 60-ych wraz z wybudowaniem ul. M. Skłodowskiej-Curie i pl. Zwycięstwa oraz zasypania (skanalizowania do postaci kanału deszczowego) rzeki Oleśnica - kładki, mostki zniknęły, zaczęły znikać ścieżki i dróżki. Poniżej pokazano miejsce dawnej ścieżki i miejsce, gdzie pojawi się nowa droga wewnętrzna.


Dawna ścieżka przebiegała na wysokości samochodu. Po wyburzenia
niskiej parterowej plomby powstanie cząstka starego układu komunikacyjnego

Obecnie pokazana (na wycinku planu) numeracja budynków uległa zmianie. Plomba ma nr 20, a na planie nr 24. Być może, że tę plombę wstawiono po roku 1945 r. Usunięcie tej plomby częściowo odtwarzy starą komunikację na niewielkim odcinku.


Tak plomba wyglądała od tyłu


Burzenie zaczęło się chyba rano 30.07.2012 r.


Stan ok. 17.00


"Krajobraz po Bitwie" godz. ok 19.25, 30 lipca 2012 r.

Budynek został zburzony i podobno nowej plomby w tym miejscu nie będzie. Czyli pojawi się dodatkowa komunikacja do (z) podwórka domu przy ul. Skłodowskiej 5. Chyba tylko piesza, bo łańcuchy zamykające drogę dla samochodów pozostały. Wyżej napisałem "częściowo odtwarza komunikacje", aby przypomnieć czytelnikom jak to dawniej bywało. W rzeczywistości, poprzez duży ruch na ul. Lwowskiej, praktycznie niewiele odtwarza, może nieco będzie sprzyjać mieszkańcom sąsiednich klatek schodowych (Skłodowskiej 5), na krótkim odcinku. Nawet nie wiem jaki jest cel tej nowej komunikacji. Może zwiększy się ilość miejsc parkingowych? Zobaczymy co będzie dalej.

Jeśli ktoś z czytelników pamięta kiedy powstała ta plomba - proszę o wiadomość.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kosciół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI