Zagadkowa pieczęć wdowia związana z Wirtembergami oleśnickimi

Na aukcji numizmatycznej pojawił się nieznany wcześniej, jak sądziłem medal wdowi, który po obróceniu o 180 stopni i dokonaniu odbicia zwierciadlanego został pokazany niżej. Chyba jest on jednostronny, bo nie wspomniano o rewersie. Także nie wiadomo z czego go wykonano. Również nie wspomniano o jego wykonawcy - medalierze książąt oleśnickich, którym w tym czasie był J. Neidhardt (jego inicjały nie są widoczne).

Początkowo sądziłem, że jest to medal, gdyż w aukcji został usytuowany pomiędzy medalami, chociaż umieszczenie go w odbiciu zwierciadlanym, brak rewersu i nienajlepsza jakość mogłaby wskazywać, że jest to pieczeć. Na to zwrócił mi uwagę Łukasz Kosiński, z którym od dawna koresponduję, sugerując że jest to raczej pieczęć. Przychylam się do tej opinii. Być może jest to pieczęć wdowia (tłok pieczętny), owalna, poprzeczna (mosiężna?), którą wdowa używała w trakcie trwania żałoby. Może nawet z tego powodu była odciskana w czarnym laku [1].

Pieczęć wdowia(?) księżnej Anny Zofii. 42x38 mm.
Kliknij, aby powiększyć
Na rysunkach pokazano herb Wirtembergów oleśnickich używany od 1647 do 1704 r., narysowany przez autora. Z prawej herb Meklemburgów ze Schwerina skopiowany z Wikipedii. Przedstawiają one w kolorze herby z pieczęci. Oba zwieńczone są na pieczęci mitrą książęcą

Ze skanu pieczęci można odczytać napis napieczętny: V.G.G. ANN.A.SOPHIA. VERW.H.Z.WURTTEMB.T.I.S.OLS. BUI.G.H.Z.M, czyli: Z Bożej Łaski Anna (?) Zofia wdowa po księciu Wirtembergii, Teck, na Ślasku Oleśnicy (dalej trudne do odczytania - może Bernstadt und Iuliusburg czyli Bierutowa i Dobroszyc) urodzona (?) księżna meklemburska.

Na portalu aukcyjnym uznano, że jest to imię Annny Zofii, księżniczki Mecklenburg Güstrow (*1662 +1738), córki Gustawa Adolfa, która była czwartą żoną księcia Chrystiana Ulryka wirtembersko-oleśnickiego, zmarłego w 1704 r. Czyli i pieczęć pochodzi z podanego roku.

Napisano bowiem: Mecklenburg Güstrow. Anna Sophia, Tochter Gustav Adolfs, *1662 +1738. Witwensiegel o.J.(1704). Nach dem Tode ihres Gemahls Christian Ulrich von Württemberg-Oels (1652-1704). 42 X 38 mm.

Jest jednak znanym faktem, że żona księcia wirtembersko-oleśnickiego Chrystiana Ulryka miała na imię tylko Zofia. Natomiast Anna Zofia była żoną Juliusza Zygmunta księcia wirtembersko-dobroszyckiego, który zmarł w 1684 r.

W Wikipedii podano: Anne Sophie (1647-1726) ? Herzog Julius Siegmund (Württemberg-Juliusburg)   (1653-1684), tochter Adolf Friedrich I. (Mecklenburg)   (1588-1658) -   Schwerin. O tym także świadczy pokazany na pieczęci herb szweryński.

Tak więc, można sądzić, że jest to pieczęć księżnej Anny Zofii wdowy po Juliuszu Zygmuncie księciu na Dobroszycach, który zmarł w 1684 r. Księżna stała się regentką i musiała prowadzić bogatą korespndencję w sprawch księstwa w imieniu swojego nieletniego syna. Można sądzić, że pieczęć pochodzi z 1684 r. i została wykonana zaraz po śmierci męża. Również zleciła wykonanie monety pośmiertnej księcia i innych medali pokazanych przy opisie Dobroszyc.

Wnioski:

  1. Jest to zapewne pieczęć, może wdowia, Anny Zofii księżnej na Dobroszycach, wykonana w 1684 r.
  2. Niezrozumiały jest odstęp w imieniu Anna i końcowy zapis inicjałowy BUI.G. Można mieć nadzieję, że na ten tekst natrafi bardziej doświadczony sfragistyk (numizmatyk) i wyjaśni te zagadki.
  3. Czy Johann Neidhardt nadworny medalier Wirtembergów był autorem tego tłoku pieczętnego?

Literatura

Strzyżewski W., Pieczęcie prywatne szlachty księstwa głogowskiego w XVI - XVIII wieku, [w:] Studia Lubuskie nr 2/2006 PWSZ Sulechów, 2006


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI