Marek Nienałtowski
Ważne ilustracje dla historii powojennej odbudowy kościoła Św. Trójcy w Oleśnicy w 1963 r.

Poniższa historia zaczyna się od od mojego zapytania skierowanego do Krzysztofa Wiesnera (wykonał fotografie dzwonów z kościoła św. Jana) o Walentego Wiesnera, wchodzącego w skład grupy osób malujących kościół Św. Trójcy w 1963 r. Okazało się, że to dziadek i wtedy dostałem od K. Wiesnera poniższe dwie cenne ilustracje, mówiące dużo o tym ciekawym okresie odbudowy kościoła i zaanagażowaniu grupy kolejarzy (chyba z ZNTK?) w malowanie, prace stolarskie, sztukatorskie itd. Wszystko to się działo w sierpniu, wrześniu i październiku 1963 r.


Na zdjęciu od lewej z dołu: Walenty Wiesner, Zimniak (wg podpisu na zdjęciu. Ziemiak wg książki H. Gorzkiewicz) z córką, Jan Molga artysta malarz z Warszawy (1917 - 2001). Wyżej: Stachowiak, ksiądz Kazimierz Fedyk, dalej NN.

Ks. Kazimierz Fedyk był projektantem malowideł, które wykonywał Jan Molga. Natomiast Wiesner, Ziemiak, Stachowiak pomagali w malowaniu obrazów i kościoła (także pracowali Bronisław Seman, Dawid Duda, Glabian, natomiast L. Gorzkiewicz wykonywał prace stolarskie).

W końcu prac J. Molga narysował karykaturę "zapału" do pracy, chyba osób pokazanych na powyższym zdjęciu. Halina Gorzkiewicz uważała, że ten rysunek zaginął. Jak się okazało, słabe zdjęcie rysunku zachował W. Wiesner.


Rysunek autorstwa Jana Molgi. Fotografia ze zbiorów rodzinnych K. Wiesnera

Na rysunku z lewej u góry znajduje się napis "HEJ HO, HEJ HO, DO PRACY BY SIĘ SZŁO" (słowa piosenki ze znanej wówczas bajki o krasnoludkach), z prawej napis ""BRACTWO" W KOMPLECIE". U dołu z prawej podpis "J. Molga Oleśnica 1963". Na czele "bractwa" radośnie kroczy ks. K. Fedyk, dalej chyba osoba z powyższego zdjęcia z butelką szelaku. Kolejna osoba może też z powyższego zdjęcia - w kieszeni ma butelkę czegoś do klejenia, a pod pachą trzyma płatki z napisem ZŁOTO. Jako czwarty z kluczami Walenty Wiesner. I ostatni, mocno zmęczony, autor rysunku. Krzysztof Wiesner słyszał, że ten rysunek znajdował się na ścianie (suficie?) w pomieszczeniu za ołtarzem.

W 1964 r. został wykonany obraz na ścianie z lewej strony ołtarza głównego, przedstawiający procesję. Na nim ponownie umieszczono postacie kolejarzy.


Na fragmencie malowidła podobno widać (wg H. Gorzkiewicz), że obraz niosą L. Gorzkiewicz i kolejarze: Wiesner, Ziemiak i Stachowiak.
Krzyż niesie ministrant Jan Pelczarski, który w latach 2005-2012 przysyłał mi wiele zdjęć związanych z Oleśnicą
i uroczystościami kościelnymi

Uważam, że powyższe dwie ilustracje wiele wnoszą do najnowszej historii kościoła Św. Trójcy i przypominają ludzi, dzięki którym został odbudowany.

Literatura
Gorzkiewicz H., Wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie ksiądz Infułat Franciszek Sudoł. Oleśnica 2003


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Ko
ściół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pregierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauwazyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI